دین در روانشناسی به عنوان عنصر بهبود بیماری

دین در روانشناسی

دین در روانشناسی یکی از رویکردهای نوین برای درمان بیماران است.

عباسی (۱۳۹۶) در این زمینه بیان می دارد که مباحث وانشناسی دین در دهه های اخیر رشد چشمگیری داشته. دین در روانشناسی منابعی از علم را فراهم میکند که موجب  درک بهتر زندگی و صحّت سبکهایی شود که انسان برای پیگیری اهداف خود به کار می برد. دین هم برای روانشناسی یک منبع بسیار گسترده ای از خِرد جمع شده در زمینه ماهیت ان و چگونگی دسترسی او به یک زندگی سالم را مهیا می کند. در دو دهه قبل محققان از رشته های متفاوت به مطالعه اثر دین بر سلامت روان پرداخته و به اثر مثبت آن اعتراف کرده اند.

بیماران و بازماندگان از حوادث سخت (مثل سیل، زلزله، بیماری های لا علاج) هم مانند اشخاص جوامع مذهبی می توانند از راه شيوه هایی که معنویت می تواند بر سلامت روان، بهزیستی، بیماری روانی و درمان از بیماری تاثیر بگذارد، شواهدی اضافه کنند.

اثر گرایش خاص دینی

زمانی دین در روانشناسی به کار می رود حتی اگر بیمار باشد.

با متوسل شدن به اعتقادات معنوی خیلی بهتر از سایر بیماران از لحاظ روح و روان ارتقا می یابد و به آرامش می رسد بنابراین بهترین دارو برای روحیه افراد معنویت است.به عنوان مثال وقتی که فردی ناامید و افسرده شده باشد و از لحاظ روحی بسیار غمگین باشد با متوسل شدن به درگاه خداوند می تواند بهبود یابد و امید به زندگی و زیبایی های طبیعت برای او تقویت می شود و این خود می تواند به تسریع بهبود روان و سلامت او کمک کند.

خلاصه موضوع

در این نوشتار به تأثیرات دین در روح و رفتار انسان می پردازیم.

همه ما در زندگی روزمره مان با افراد زیادی برخورد داشته ایم که با وجود سخت ترین مصیبت ها و مشکلات همچنان روحیه ای امیدوارانه و دلپذیر دارند این افراد از معنویات دینی خود کمک می گیرند و مسائلشان را با متوسل شدن به همان نیرو به فراموشی می سپارند و زندگی موفقی هم دارند.

۱-امروزه  دین به عنوان یکی از منابع روانشناسی نوین به کار می رود.

۲-دین در روانشناسی سبک های زندگی را دچار تغییر می کند.

۳-دین ظرفیت تحمل و رویارویی با مشکلات روانی را افزایش می دهد.

۴-استفاده از دین در روانشناسی روند بهبود بیماری های روانی را تسریع می بخشد.

۵- معنویت می تواند نگرش افراد به مشکلات زندگی را تغییر دهد.

پاور پونیت دین در روانشناسی در ذیل آورده شده است. 

پاورپوینت معنویت در روانشناسی |دانلود پاور پوینت معنویت

1037 بازدید