مبانی نظری هوش معنوی در مطالعات پژوهشی


در حال بارگذاری
1 نوامبر 2017
WORD
24KB
5
944 بازدید
۲,۹۰۰ تومان
خرید

مبانی نظری هوش معنوی

مبانی نظری هوش معنوی در ۵ صفحه با فونت بی نازنین اندازه ۱۴ فاصله ۱٫۵ می باشد. برای این فایل محدودیت دانلود تا ۳ مرتبه قرار داده شده است. می توانید برای تصمیم گیری بهتر جهت خرید فهرست و منابع فایل را در زیر مشاهده بفرمایید

 

نمایش فهرست و منابع فایل (در صورت عدم نمایش ctrl+F5 را فشار دهید)

مبانی نظری هوش معنوی یکی از رویکردهای مهم در بررسی هوش معنوی در مطالعات پژوهشی می باشد. تلفیق دو مفهوم هوش و معنویت منجر به پیشنهاد سازه هوش معنوی شده است. «هوش معنوی» استفاده از اطلاعات معنوی برای حل سازگارانه مشکلات زندگی و نیل به اهداف می­باشد (مرعشی و همکاران، ۱۳۹۱: ۶۴).

هوش معنوی یکی از مفاهیمی است که، در پرتو توجه و علاقه جهانی روان­شناسان به حوزه دین و معنویت، مطرح شده و توسعه پیدا کرده است. هوش معنوی سازه­های معنویت و هوش را درون یک سازه جدید ترکیب می­کند (معلمی و همکاران، ۱۳۸۹: ۲۳۵).

مسأله هوش به عنوان یک ویژگی اساسی که تفاوت­ فردی را در بین انسان­ها موجب می­شود از ابتدای تاریخ مکتوب زندگی انسان مورد توجه بوده است. اما از آغاز مطالعه هوش غالباً بر جنبه­ های شناختی آن نظیر حافظه، حل مسئله و تفکر تأکید شده، در حالی که امروزه نه تنها جنبه ­های غیرشناختی هوش یعنی توانایی عاطفی، هیجانی، شخصی و اجتماعی مورد توجه قرار می­گیرد بلکه در پیش­ بینی توانایی فرد برای موفقیت و سازگاری در زندگی نیز مورد اهمیت واقع شده است. مبانی نظری هوش معنوی به عنوان یکی از مفاهیم جدید هوش، دربردارنده نوعی سازگاری و رفتار حل مسئله است که بالاترین سطوح رشد را در حیطه­­های مختلف شناختی، اخلاقی، هیجانی، بین فردی شامل می­شود و فرد را در جهت هماهنگی با پدیده­ های اطراف و دستیابی به یکپارچگی درونی و بیرونی یاری       می­ نماید. این هوش به فرد دیدی کلی در مورد زندگی و همه تجارب و رویدادها می­ دهد و او را قادر می ­سازد به چارچوب­ بندی و تفسیر مجدد تجارب خود پرداخته، شناخت و معرفت خویش را عمق بخشد. ولمن هوش معنوی را به عنوان ظرفیت انسان برای پرسیدن سوالات غایی درباره زندگی و تجارب همزمان و ارتباط هر یک از ما با دنیایی که در آن زندگی می­کنیم تعریف می­کند. نازل نیز هوش معنوی را به عنوان توانایی نزدیک­ شدن به توانایی ­های معنوی و منبعی برای شناخت بهتر، کشف معنی و تحلیل وجودی، معنویت و رفتارهای عملی تعریف می­کند. علاوه بر هوش معنوی یکی از مفاهیم هوش که به ­عنوان جدیدترین تحول در زمینه فهم رابطه تعقل و هیجان است و از آن به ­عنوان ماشه چکان یک انقلاب بزرگ در زمینه ارتقای بهداشت روانی یاد می­شود مفهوم هوش هیجانی است (نادری و همکاران، ۱۳۹۱: ۱۲۸و۱۲۷).

 

مفهوم هوش معنوی اولین بار توسط استیونز در سال ۱۹۹۶ و پس از آن در سال امونس ۱۹۹۹ پیشنهاد شد. هوش معنوی به عنوان انطباق اطلاعات معنوی جهت حل مسایل روزانه که افراد در جامعه درگیر آن هستند تعریف می شود. هوش معنوی مجموعه ای از توانایی های ذهنی است که براساس ابعاد مختلف زندگی شخصی مانند درک اجتماعی، تفکر عمیق و گسترش معنای زندگی ایجاد می شود. هوش معنوی شامل هفت مرحله است: آگاهی، معناگرایی، ارزیابی واقعیت، تمرکز، دیدگاه نسبت به زندگی، طرح و ماموریت. ویگلورس (۲۰۰۶) بیان می دارد که هوش معنوی به عنوان توانایی رفتار درست براساس تعقل در شرایط اجتماعی متفاوت تعریف می شود. یافته های یک مطالعه نشان می دهد که هوش معنوی با میزان شادی در ارتباط است و با افزایش هوش معنوی فرد میزان شادکامی وی نیز افزایش می یابد.هوش معنوی علاوه بر ایجاد موفقیت، امید و صداقت را نیز افزایش می دهد. از سوی دیگر هوش معنوی با مهارت های رهبری نیز در ارتباط است(کلانترکوشه و همکاران، ۲۰۱۳)

 

منبع

Kalantarkousheh, S. M., Sharghi, N., Soleimani, M., & Ramezani, S. (2014). The Role of Spiritual Intelligence on Organizational Commitment in Employees of Universities in Tehran Province, Iran. Procedia – Social and Behavioral Sciences, 140(Supplement C), 499-505. doi:https://doi.org/10.1016/j.sbspro.2014.04.460

 

 

  راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.