مدیریت کیفیت فراگیر و اثر آن بر مدیریت رشته های گوناگون


در حال بارگذاری
15 آذر 1396
قابل ویرایش(WORD)
52KB
13 صفحه
۲,۹۰۰ تومان
خرید

مدیریت کیفیت فراگیر  در ۱۳صفحه با فونت بی نازنین اندازه ۱۴ فاصله ۱٫۵ می باشد. برای این فایل محدودیت دانلود تا ۳ مرتبه قرار داده شده است. می توانید برای تصمیم گیری بهتر جهت خرید فهرست و منابع فایل را در زیر مشاهده بفرمایید.

نمایش فهرست و منابع فایل (در صورت عدم نمایش ctrl+F5 را فشار دهید)

 

تحقیق حاضر ابتدا به تعریف مبانی مدیریت کیفیت فراگیر TQM پرداخته و سپس ویژگی‌ها و مزایای آن را مطرح کرده و در ادامه، به‌کارگیری این نوع از شیوه و ابزار مدیریت را در عرصه‌های دیگر شرح می­دهد. مدیریت کیفیت فراگیر به یک شیوه مدیریتی، برای بهبود مستمر سازمان شامل ساماندهی کلیه ارکان و منابع سازمان برای رسیدن به کیفیت و برآورده کردن نیازهای آن سازمان گفته می‌شود. در واقع مدیریت کیفیت فراگیر اقدامی هوشمندانه و مستمر بوده که برای اهداف سازمانی به کار گرفته می‌شود تا این اقدامات در نهایت منجر به رضایت مشتری و بهبود کارایی و افزایش توان سازمان و رسیدن به اهداف گردد. اصول کلی مدیریت کیفیت فراگیر TQM عبارت‌اند از: ۱- مشتری محوری در تمام امور واحد تجاری.۲-مدیریت باید به‌طور مستقیم در ایجاد کیفیت شرکت کند.۳-مشارکت همه کارکنان و نیروهای سازمان در جلب خشنودی مشتریان از طریق ارائه محصولات مرغوب.۴-رفع مشکلات مربوط به کیفیت محصولات از طریق روش‌های سیستماتیک. اغلب سازمان‌ها دریافته‌اند که برای بقای خود باید کیفیت را برای حضور شایسته در عرصه‌ی جهانی ارتقا دهند. کلیه حل این مشکل که همه سازمان‌ها با آن دست‌به‌گریبان هستند در مقوله‌ی مدیریت کیفیت فراگیر خلاصه شده است. در دنیایی که مهم‌ترین سلاح رقابت و مهم‌ترین ابزار برای حفظ بقاء کیفیت خدمات است، مدیریت کیفیت فراگیر یا مدیریت کیفیت جامع در حقیقت راه و روش مدیریت آینده است و در تمام رشته‌ها می‌تواند کاربردی باشد و به کیفیت و دوام آن‌ها دامن بزند.اغلب سازمان‌ها دریافته‌اند که برای بقای خود باید کیفیت را برای حضور شایسته در عرصۀ جهانی ارتقاء دهند. کلید حل این مشکل که همۀ سازمان‌ها با آن دست‌به‌گریبان‌اند در مقولۀ مدیریت کیفیت فراگیر خلاصه شده است. مدیریت کیفیت فراگیر اقدامی است هوشمندانه، آرام و مستمر که تأثیری نیروزا در تأمین اهداف سازمانی دارد و درنهایت به رضایت مشتری، بهبود کار آیی و افزایش توانایی سازمان در نیل به اهداف ختم می‌شود(رجب‌بیگی، ۱۳۷۳).برای اطمینان از اینکه محصولات و خدمات، کیفیت طراحی‌شده را دارا هستند، تعهدی کیفی در سرتاسر سازمان لازم است(اجلی و همکاران، ۱۳۹۵: ۳۱).ویلیام فنر مدیرعامل سازمان مدیریت کیفیت و بهره‌وری استرالیا ضمن ستایش از اندیشه TQM، نقد بسیار جالبی بر نگرش و شیوه رهبری در این اندیشه وارد می‌آورد. كلیه سازمان­های پیشرو به حفظ دست آوردهای خود حساس‌اند، لذا در این زمینه وجود یك سیستم رسمی برای طرح­ ریزی و استانداردسازی فرایندها مطرح می­شود. در این میان، سازمان­ها علاقه ­مندند كه دریابند تا چه حد در استقرار و نتیجه‌گیری از رویكردهای TQM موفق بوده است.  مدیریت کیفیت جامع؛ یعنی اقدام هوشمندانه و مستمر که تأثیر مضاعف درجهت تأمین اهداف سازمان دارد. یک برنامه موفق مدیریت کیفیت جامع معمولاً دربرگیرنده‌ی تغییر اساسی در فرهنگ‌سازمانی، اعمال رهبری قدرتمند از سوی مدیران ارشد، آمورش کارکنان، تفویض اختیار به سطوح پایین و انجام کارگروهی است. به طور خلاصه TQM بر تعهد مدیریت ارشد و تمرکز بر رضایت مشتری طراحی و تولید محصول با کیفیت و بهبود مستمر تأکید می کند.

مدیریت کیفیت فراگیر

اهمیت کسب و کارهای امروزی در تعیین عملکرد سازمانی به طور قابل توجهی تحت تاثیر مفهومی به نام مدیریت کیفیت فراگیر قرار دارد. این موضوع به عنوان یک روش ارزیابی و عملیاتی بر میزان رضایت شغلی و عملکرد نیروی انسانی در سازمان اثرگذار است. برای بررسی رضایت شغلی در بسیاری موارد می توان رویکرد مدیریت کیفیت فراگیر را پیشنهاد داد. شیوه های مورد استفاده از مدیریت کیفیت فراگیر از جمله اعتماد سازمانی، تمرکز مشتریف پاداش و شناسایی و کارگروهی بسط دهنده روند فرهنگ سازمانی می باشند که در نهایت به رضایت بیشتر کارکنان منجر می شود. از سوی دیگر آموزش کارمندان و ایجاد ارتباط کارگروهی بین آنها سبب ایجاد نظام پاداش معنوی در بین آنها شده و فرهنگ کافی برای توانمندسازی آنان را فراهم می آورد. این موضوع بدون در نظر گرفتن کارکرد مدیریت کیفیت جامع فراگیر اصلا قابل بررسی نمی باشد. امروزه با تغییراتی که در روند مدیریت منابع انسانی رخ داده است و ایجاد شرایط عدم اطمینان به نیمه عمر محصولات فیزیکی تولیدی می توان انتظار داشت که دانش رکن اصلی تولید در نظر گرفته شود و کارکنان در سازمان به عنوان سرمایه اصلی برای بسط دانش در نظر گرفته شوند. در این شرایط ایجاد جو عدم اطمینان از رابطه بین کارمندان و کارکنان باعث ایجاد نارضایتی می شود و سطح تعهد سازمانی به به تدریج کاهش می دهد.ادبیات مدیریت همواره عملکرد کارکنان در سازمان را تحت تاثیر روابط بین سازمانی و همچنین روابط با مدیران می داند. و این دو مولفه در کنار هم به میزان زیادی به شکل گیری سطح مناسبی از TQM در سازمان بستگی دارد.

نویسندگان زیادی رابطه مناسبی بین روش های مدیریت کیفیت جامع فراگیر و رضایت شغلی کارکنان را بیان نموده اند و نظریه تبادل اجتماعی در این زمینه مهمترین بحث نظری محسوب می شود. در این زمینه بیان می شود که تبادلات اجتماعی در سازمان سبب پیدایش یک کارگروه موفق می شود و این موضوع سطح کارکرد برای تامین نیازهای اجتماعی را تا حدود زیادی افزایش می دهد، این نیازهای اجتماعی در سازمان تحت تاثیر شیوه های مدیریت کیفیت جامعه می تواند زمینه های بروز خلاقیت را داشته و به گسترش و اشتراک گذاری دانش در سازمان کمک نماید. به عبارتی آموزش کارکنان به صورت ماهرانه تحت شیوه های مدیریت کیفیت جامع سبب تغییر در نگرش آنها شده و سطح عملکرد سازمان را به طور چشمگیری افزایش می دهد. از سوی دیگر شیوه های مناسب مدیریت کیفیت جامع سطح کارگروهی را در سازمان بالا می برد و از این طریق کار کارکنان را رونق می بخشد. شیوه های TQM  تعهد سازمانی را افزایش داده و با ایجاد نظام ارزیابی و سنجش مناسب سبب ایجاد عدالت سازمانی می شود، این عدالت هم در جنبه های مادی و هم در جنبه های معنوی قابل گسترش می باشد. از سوی دیگر TQM می تواند بر فرهنگ سازمانی اثرگذار باشد. این شیوه کارکردی با بهبود سنجش عملکرد کارکنان سبب ایجاد جو صمیمی بین کارکنان شده و ارتباطات درون سازمانی را تسهیل می نماید.

  راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.