هوش معنوی و مفهوم آن در مطالعات پژوهشی


در حال بارگذاری
1 نوامبر 2017
قابل ویرایش(WORD)
28KB
5 صفحه
1205 بازدید
۲,۹۰۰ تومان
خرید

هوش معنوی و مفهوم آن در مطالعات پژوهشی در ۵ صفحه با فونت بی نازنین اندازه ۱۴ فاصله ۱٫۵ می باشد. برای این فایل محدودیت دانلود تا ۳ مرتبه قرار داده شده است. می توانید برای تصمیم گیری بهتر جهت خرید فهرست و منابع فایل را در زیر مشاهده بفرمایید

 

نمایش فهرست و منابع فایل (در صورت عدم نمایش ctrl+F5 را فشار دهید)

هوش معنوی و مفهوم آن یکی از مفاهیم مهم در روانشناسی می باشد. هوش معنوی موضوع جدیدی است که مطالب نظری و یافته‌های پژوهشی و تجربی مورد آن اندک است. پژوهش‌های مختلف نشان داده‌اند که میان هوش معنوی و مفهوم آن و هدف زندگی، رضایت از زندگی و سلامت همبستگی بالاتری وجود دارد.  وایگان[۱] معتقد است که هوش معنوی یکی از انواع هوش‌های چندگانه است که به‌طور مستقل می‌تواند رشد و توسعه یابد. هوش معنوی نیازمند شیوه‌های مختلف شناخت و وحدت زندگی درونی ذهن با زندگی در دنیای هستی است. بر همین اساس الکین و  کاوندیش[۲] و زوهار و مارشال[۳] معتقدند که هوش معنوی موجب می‌شود تا فرد در برابر رویدادها و حوادث زندگی بینشی عمیق بیابد و از سختی‌های زندگی نهراسد و با صبر و تعمق با آن‌ها مقابله نماید و را ه حل‌های منطقی و انسانی برای آن‌ها بیابد. ام­سی­شری[۴] و همکاران در زمینه هوش معنوی می‌گویند که هوش معنوی و مفهوم آن زیربنای باورهای فرد می‌باشد و موجب اثرگذاری بر عملکرد وی می‌شود؛ به‌طوری‌که شکل واقعی زندگی را قالب‌بندی می‌کند. ام­سی گایر[۵] در تعریف هوش معنوی می‌گوید که هوش معنوی توانایی عمل همراه با آگاهی و ترحم درعین‌حال حفظ سلامت و آرامش درونی و بیرونی (بردباری)، صرف‌نظر از شرایط می‌باشد. درواقع هوش معنوی یک هوش ذاتی انسانی است و همانند هر هوش دیگر می‌تواند رشد کند، این بدان معنی است که می‌توان آن را توصیف  و اندازه‌گیری کرد.مؤسسه آگاهی سنجی پردیو در نمودار زیر چگونگی وجود چهار هوش معنوی، هوش هیجانی، بهره هوشی و هوش فیزیکی را در یک هرم ترسیم نموده است؛ به‌طوری‌که هوش معنوی را بالاترین و باارزش‌ترین هوش در انسان و در رأس هرم قرار داده است (حاجیان و همکاران، ۱۳۹۱: ۵۰۱).

سازه هوش معنوی و مفهوم آن یکی از مفاهیم جدید، جذاب و بحث‌برانگیزی است که در پرتو توجه و علاقه جهانی محققان، صاحب‌نظران و به‌ویژه روانشناسان به حوزه دین و معنویت مطرح‌شده و توسعه پیدا کرده است. این مفهوم در ادبیات آکادمی روانشناسی برای اولین بار در سال ۱۹۹۶ توسط استیونس مطرح شد. به‌موازات این جریان، گاردنر (۱۹۹۹) مفهوم هوش معنوی را در ابعاد مختلف مورد نقد و بررسی قرار داد و پذیرش این مفهوم ترکیبی از معنویت و هوش را به چالش کشید. ضروری است که پیش از پرداختن به ویژگی‌ها و تفاوت‌های هوش معنوی با سایر انواع هوش، دیدگاه‌های متعدد درباره هوش معنوی در قالب تعاریف و توصیف ارائه شود تا موجب تصریح موضوع شود. با عنایت به پذیرش هوش‌های چندگانه و وجود رویکردهای مختلف دراین‌باره، به نظر می‌رسد مناسبت داشته باشد که هم‌ مرز مشترک و هم منحصر بودن هوش معنوی در مقایسه با سایر انواع هوش و هم توانایی‌های آن به‌طور اجمالی تبیین شود (سهرابی، ۱۳۸۸: ۶۴).

هوش معنوی یک مفهوم نسبتا جدید است که از دیدگاه مدرن در روانشناسی است.هوش معنوی توانایی فرد برای کسب استعدادهای معنوی است که برای حل مسایل معنوی و اجتماعی مورد استفاده قرار می گیرد.  افراد با هوش معنوی بالاتر، انعطاف پذیری، خودآگاهی و رویکرد جامع تری نسبت به زندگی دارند و کیفیت زندگی آنها افزایش می یابدو مطالعات نشان می دهد که رابطه مثبتی بین معنویت و رضایت از زندگی وجود دارد و هوش معنوی سبب بهبود سلامت جسمی و روانی افراد می شود. از سوی دیگر اعتقادات مذهبی بر جنبه های مختلف زندگی انسان اثر گذار است و هوش معنوی را تقویت می کند(رستمی و گول، ۲۰۱۴)

 

[۱] .Vaughan

[۲] . Cavendish & Elkins

[۳] . Zohar & Marshall

[۴] . McSherry

McGuire[5]

 

منبع

Rostami, A. M., & Gol, H. C. (2014). Prediction of Marital Satisfaction based on Spiritual Intelligence. Procedia – Social and Behavioral Sciences, 116(Supplement C), 2573-2577. doi:https://doi.org/10.1016/j.sbspro.2014.01.613

 

 

 

  راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.