پیشینه تحقیق و نظریات سلامت روان| مطالعات علمی و پژوهشی و ISI


در حال بارگذاری
۳ بهمن ۱۳۹۹
ورد قابل ویرایش
4.5
115 بازدید
۹,۵۰۰ تومان
خرید

یشینه تحقیق و نظریات سلامت روان

یشینه تحقیق و نظریات سلامت روان

یشینه تحقیق و نظریات سلامت روان

نمونه نظریات

نظریه اریکسون

به عقیده اریکسون سلامت روان‌شناختی اصولا نتیجه عملکرد قوی و قدرتمندی «من‌» است‌. «من‌» عنوان و مفهومی است که نشان‌دهنده توانایی یکپارچه‌سازی اعمال و تجارب شخص به صورت‌ انطباقی‌ و سازشی است. «من»تنظیم‌کننده درونی روان است که تجارب فرد را سازماندهی‌ می‌کند‌. و در نتیجه از انسان در مقابل فشارهای نهاد و من برترحمایت می‌کند. فروم تصویر‌ روشنی‌ از شخصیت سالم به دست می‌دهد. چنین انسانی عمیقا عشق می‌ورزد‌، آفریننده‌ است‌، قوه تعقلش را کاملا پرورانده است، جهان و خود را به طور عینی ادراک می‌کند‌. حس‌ هویت پایداری دارد، با جهان در پیوند است. و در آن ریشه دارد‌ و حاکم‌ و عامل‌ خود و سرنوشت خویش است.(نریمانی و آریاپوران، ١٣٨۴: ۶٧).

بهداشت روانی در درون مفهوم کلی بهداشت جای‌ می‌گیرد و بهداشت یعنی توانایی کامل برای ایفای نقش‌های اجتماعی، روانی، جسمی‌ و بهداشت که تنها نبود‌ .بیماری‌ یا عقب‌ماندگی نیست. از نظر سازمان بهداشت جهانی (٢٠٠٣) سلامت روان حالتی از رفاه است. که در آن فرد توانایی‌هایش را باز می‌شناسد و قادر‌ است با استرس‌های معمول زندگی تطابق حاصل کرده.از نظر شغلی مفید و سازنده بوده و به عنوان عضوی از جامعه با دیگران همکاری و مشارکت داشته باشد. به عبارت دیگر، سلامت روان‌ یک‌ حالت رفاه فیزیکی، روانی و اجتماعی است نه فقط فقدان بیماری یا ناتوانی.(کرمی و همکاران، ١٣٨۵: ٣)

نمونه پیشینه داخلی سلامت و روان

پژوهشی دارابی (۱۳۹۶) تحت عنوان رابطه هوش و اعتماد سازمانی با اثربخشی و سلامت روان در مدیران مدارس انجام شد. هدف این تحقیق، بررسی رابطه هوش و اعتماد سازمانی با اثربخشی و سلامت روان در مدیران مدارس با جامعه آماری تمامی مدیران مدارس متوسطه شهر کرمانشاه بود. که از بین آنها ۷۴ نفر به روش نمونه گیری تصادفی ساده انتخاب شد. نتایج  نشان دادند که همبستگی مثبت و معنا داری بین اعتماد و سلامت روان وجود دارد، یعنی هر چه اعتماد کارکنان به سازمانشان افزایش یابد، سلامت روان بیشتری دارند. همچنین ارتباط مثبت معنا‌داری بین « سرنوشت مشترک » و « روحیه » با « اثربخشی» وجود دارد. بدین ترتیب که با افزایش « سرنوشت مشترک »، « روحیه » و « اثربخشی » نیز افزایش می‌یابد و با کاهش آن­ها، « اثربخشی» نیز کاهش می‌یابد.

منبع
برای پیشینه و نظریات بیشتر به فایل اصلی مراجعه شود.
  راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.