کیفیت خواب بیماران سرطانی | مبانی نظری کیفیت خواب


در حال بارگذاری
20 فوریه 2020
294 بازدید
رایگان
خرید

کیفیت خواب بیماران سرطانی یکی از موضوعات مهم و قابل بررسی است. بیماران سرطانی به صورت معمولی با موضوعی به نام اختلال خواب مواجه هستند. این موضوع در گزارشی تایید شد. ماهیت این گزارش بیان کرد ۷۹ درصد از بیماران سرطانی دچار کاهش کیفیت خواب بودند. به عبارتی این بیماران گزارش دادند که در طول دوره درمان دچار اختلال کیفیت خواب بودند. همچنین آنها گزارش دادند که با سپری شدن درمان کیفیت خواب برایشان بهتر شده است. بررسی ها نشان داد که بیماران تحت آزمایش سرطانی بعد از درمان نسبت به گروه کنترل تا ۳۲ درصد بیشتر از مشکلات خواب رنج می بردند.

کاهش کیفیت خواب معمولا با عواقب جسمی و روحی برای بیماران همراه بود. معمولا این کاهش کیفیت به صورت افسردگی، کاهش کیفیت زندگی، اختلال در وضعیت عملکردی بروز می کرد. حتی کاهش کیفیت خواب ممکن بود به مرگ زودرس نیز منجر شود. همچنین مطالعات نشان دادند که اثرات کاهش کیفیت خواب در ۳۹ درصد بیماران تا ۵ سال اول باقی می ماند. حتی این کاهش کیفیت در زمان بیش از ۵ سال نیز ممکن است تا ۲۷ درصد بر جای بماند. این حالات در مقایسه با گروه های کنترل گزارش شده است(استرولو و همکاران، ۲۰۲۰: ۱۷۷-۱۷۸).

 

منابع

 

Strollo, S. E., Fallon, E. A., Gapstur, S. M., & Smith, T. G. (2020). Cancer-related problems, sleep quality, and sleep disturbance among long-term cancer survivors at 9-years post diagnosis. Sleep Medicine, 65, 177-185.

  راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.