اضطراب امتحان- اضطراب دانش آموزان- کمالگرایی دانش آموزان


در حال بارگذاری
22 مرداد 1396
قابل ویرایش(WORD)
40 KB
7صفحه
۲,۹۰۰ تومان
خرید

اضطراب امتحان محصولی در ۷ صفحه با فونت بی لوتوس اندازه ۱۴ فاصله ۱ و در قالب فایل Word گردآوری شده و شامل ۷ رفرنس از مقالات معتبر است. این محصول دارای محدودیت دانلود به تعداد ۳ عدد می باشد.

نمایش فهرست و منابع فایل

 

 

اضطراب امتحان یکی از اختلالات مربوط به استرس می‌باشد که در شرایط فشار ناشی از تحصیل برای دانش‌آموزان و دانشجویان اتفاق می‌افتد. اضطراب امتحان به ترس از امتحان بازمی‌گردد، زمانی که دانش‌آموزان از یک درس و امتحان ناشی از آن می‌ترسند دچار استرس اولیه شده و در مرحله بعد این استرس تبدیل اضطراب می‌شود، فرآیند اضطراب امتحان با علایمی مانند بالا رفتن فشارخون، سردرد، فراموشی موقت مواد درسی و همچنین بی‌تابی در سر جلسه امتحان همراه است. این نوع از اضطراب در بین دانش‌آموزان و دانشجویان رایج است و به دلیل اهمیتی است که در ذهن آن‌ها نسبت به نتیجه ناشی از آزمون وجود دارد. چراکه نتیجه آزمون می‌تواند سبب پیشرفت و یا پس رفت آن‌ها در عملکرد تحصیلی است، مؤلفه‌های بسیاری بر شکل‌گیری اضطراب امتحان اثرگذار است که از آن میان می‌توان به هویت فردی دانش‌آموز، سختگیری معلمین، سرسختی دانش‌آموزان، کمبود اعتمادبه‌نفس و مشکلات خانوادگی دانست. عموماً اضطراب و ترس در مدرسه در سنین نوجوانی اتفاق می‌افتد و ممکن است آسیب‌زا باشد. اگرچه با افزایش سن دانش‌آموزان در دوره دبیرستان و دانشگاه به نظر می‌رسد به دلیل خلق اولویت‌های بیشتر در زندگی از میزان اضطراب امتحان کاسته شود اما همچنان به‌عنوان عنصری مفهومی قابل توجه است.

می‌توان بیان داشت وجود اضطراب امتحان تا حدی قابل قبول است که به آن اضطراب طبیعی می‌گویند مسأله اصلی زمانی آغاز می‌شود که سطح این اضطراب در رفتار فردی دانش‌آموزان اثرگذار باشد. این اثرگذاری سبب کاهش عملکرد تحصیلی می‌شود و این کاهش عملکرد سطح بالاتری از اضطراب را در یک چرخه برای وی به ارمغان خواهد آورد. این موضوع ممکن است سبب شود دانش‌آموز در هنگام مطالعه دروس سبب هیجان یا تشویق خاطر شود و یا با انفرادی کردن محیط مطالعه سعی در کنترل شرایط هیجانی خود نماید همچنین ممکن است اضطراب امتحان بر رژیم غذایی وی اثرگذار باشد و بی‌میلی به غذا، کم‌اشتهایی با بی‌اشتهایی را ایجاد نماید.

اضطراب امتحان

گاهی اضطراب امتحان ممکن است سطح بالاتری را در فرد خلق نماید که همراه با آشفتگی شخصی است و در این حالت زمینه‌های فراموشی دروس فراهم می‌شود و حتی دلشوره نیز در وی ایجاد شود. وحشت از کسب نمره پایین در امتحان، وحشت از فراموشی نکته‌ای در سر جلسه امتحان و حساسیت والدین نسبت به امتحان دانش‌آموزان از مؤلفه‌های اثرگذار بر اضطراب امتحان شدید است.

عوامل اثرگذار بر خلق اضطراب امتحان در نوجوانان ممکن است متفاوت باشد. دانش‌آموزانی که بیش از ظرفیت شخصی از خود انتظار دارند و یا دچار کمبود اعتمادبه‌نفس هستند بیشتر در معرض اضطراب امتحان قرار می‌گیرند.

ممکن است دانش‌آموزان دچار باور منفی نسبت به هویت فردی خود باشند و به موفقیت خود ایمان نداشته باشند. به عبارتی ممکن است استفاده از عبارات تأکیدی منفی در دانش‌آموز سبب می‌شود که وی امتحانات را بالاتر از ظرفیت شخصی ببیند. همچنین ممکن است دانش‌آموز خود را برای امتحان آماده نکرده باشد و عدم برنامه‌ریزی منظم تحصیلی سبب می‌شود در زمان امتحان دچار اضطراب شوند. گاهی عوامل وراثتی در دانش‌آموزان سبب می‌شود آن‌ها مستعد اضطراب باشند و در شرایط استرس‌آور بیشتر دچار اضطراب شوند. امتحان یکی از شرایط استرس‌زا است و در صورتی‌که فرد دچار عامل وراثتی اضطراب باشد امکان پیدایش اضطراب امتحان بیشتر می‌شود. علاوه بر این عدم انگیزه مناسب و نداشتن هدف مشخص از درس خواندن سبب می‌شود که دانش‌آموزان بیشتر دچار اضطراب امتحان شوند.

اضطراب امتحان

سخت‌گیری والدین همچنین سبب می‌شود که دانش‌آموز کنترل و آرامش خود در خانه را از دست بدهد و برای زمان امتحان اهمیتی بیش از حد قائل شود این موضوع سبب ایجاد احساس تنهایی در دانش‌آموزان شده و پیدایش اضطراب امتحان را افزایش می‌دهد در دیگر بعد می‌توان بیان داشت در صورتی‌که والدین مضطرب باشند می‌توانند سبب انتقال آن به دانش‌آموزان شود. اضطراب والدین سبب می‌شود دانش‌آموزان را بیشتر با درس‌ها درگیر نمایند و از هر راهی اقدام به یادآوری موضوع امتحان به دانش‌آموزان نمایند. این عامل سبب می‌شود دانش‌آموزان بیشتر دچار استرس شوند.

در این زمینه ارتباط مناسب و دوستانه والد با فرزند می‌تواند بر این موضوع اثرگذار باشد. چنانچه والدین با استفاده از تشویق فرزندان را ترغیب به مطالعه دروس نمایند می‌تواند در پیشرفت آن‌ها اثرگذار باشد این موضوع سبب بهبود تصویر ذهنی دانش‌آموزان از خود شده و به‌تدریج ارتقا تحصیلی آن‌ها را به همراه دارد. این مؤلفه‌ها به‌عنوان متغیرهای فردی و خانوادگی اثرگذار بر اضطراب اجتماعی به شمار می‌رود.

برخی مؤلفه‌ها به ارتباط به دانش‌آموز و مدرسه بازمی‌گردد. به‌عنوان مثال چنانچه معلمان از دانش‌آموزان انتظاری بیش از واقع داشته باشند، زمینه‌های پیدایش اضطراب را در آن‌ها ایجاد می‌کند، همچنین سطح سخت سؤالات امتحان رقابت‌های ناسالم در سر کلاس، وجود آلودگی‌های صوتی در سر جلسه امتحان نیز بر این موضوع اثرگذار است.

 

  راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.