مفهوم ساختار سازمانی |مطالعات ISI و علمی و پژوهشی


در حال بارگذاری
۲۸ شهریور ۱۳۹۹
ورد قابل ویرایش
2 صفحه
۳,۹۰۰ تومان
خرید

مفهوم ساختار سازمانی

مفهوم ساختار سازمانی– تاریخ انتشار ۱۳۹۹/۰۶/۲۸– ساعت :

مفهوم ساختار سازمانی

ساختار سازمانی چهارچوب روابط حاکم بر مشاغل و فرایندهای عملیاتی سازمان است. ساختار صرفاً یک سازوکار هماهنگی نیست(طاهری و همکاران، ۱۳۹۷). ساختار سازمانی یک مفهوم مدیریتی برای ایجاد انعطاف‌پذیری و بهبود مسیر سازمان است(اندرسون، ۲۰۱۹). همچنین ساختار سازمانی یک ابزار مدیریتی است(داورپناه و همکاران، ۱۳۹۷).

این موضوع معمولاً رویکرد جامعی در بخش مدیریت را طلب می‌کند. رهبران سازمان برای بهبود روند سازمانی نیاز به ایجاد ساختار مستحکم دارند. ساختار سازمانی یک زنجیره بین مؤلفه‌های بهبود سازمان ایجاد می‌کند. یک ساختار سازمانی مستحکم سبب بهبود فرهنگ‌سازمانی می‌شود. بهبود ساختار سازمانی میزان فساد را کاهش می‌دهد. این مفهوم درنهایت سبب بهبود عملکرد مدیران می‌شود. هر چه سازمان ساختار منظم‌تری داشته باشد، آنگاه تخلفات کمتری در آن صورت می‌گیرد.(نکوو و پینتو، ۲۰۱۹).

مفهوم ساختار سازمانی به عنوان یک الگوی تعاملی

ساختار سازمانی از طریق طراحی الگوهای تعاملی، زمینه کنترل اعمال افراد را فراهم می‌نماید. همچنین ساختار سازمانی تحت کنترل رفتارهای کارکنان تغییر می‌کند. ازآنجاکه قدرت منبع پیش­بینی و کنترل رفتارهای دیگران هست(نجاری و همکاران، ۱۳۹۷). این مفهوم به‌عنوان کالبد اصلی سازمان محسوب می‌شود. این عنصر نقشی اثرگذار در ایجاد بستری مناسب برای رفتار کارکنان دارد. ساختار سازمان تعدیل‌کننده روابط بین افراد و عملکرد در محل کار است. این مفهوم چارچوبی را فراهم می‌کند که از طریق آن تصمیمات در بین افرادی که دارای درجات متنوعی از اختیارات سازمانی هستند. ردوبدل شود(کریمی و همکاران، ۱۳۹۸).

در تعریف، این ساختار به مجموعه روابط بین عناصر یک سیستم در سازمان گفته می‌شود. یکی از مشخصه‌های ساختار سازمانی این است که می‌توان آن را با نمودار سازمانی رسم کرد. این ساختار از منظر پیچیدگی، رسمیت و تمرکز، تبیین‌کننده میزان انطباق‌پذیری با تغییرات محیطی تنظیم می‌شود. سازمان‌ها در این حالت ساختارهایی را به وجود می‌آورند تا انجام کار را هماهنگ و کنترل نمایند(غفاری، ۱۳۹۸). طراحی مناسب ساختار سازمانی، درنهایت منجر به بهبود انتقال دانش در ساختار سازمان می‌شود. این موضوع مورد تائید الکسیو و همکاران (۲۰۱۹) مورد تائید قرار گرفت.

مفهوم ساختار سازمانی به عنوان یک عملکرد فردی

ساختار سازمانی بر آن است که عملکرد فردی یا واحدهای درون یک سازمان را منطقی کند. عناصر ساختاری اغلب نتیجه ناخواسته‌ای در جهت محدود کردن همکاری و تسهیم دانش در درون مرزهای سازمان داشته‌اند. به‌عنوان‌مثال تقسیم‌بندی‌های ساختاری در قالب واحدها می‌تواند احتکار دانش را ترویج و تشویق کند. بنابراین، این موضوع حائز اهمیت است که ساختارهای سازمانی برای انعطاف‌پذیری طراحی گردند(اوجاقی، ۱۳۹۸). این مفهوم معمولاً تحت تأثیر اهداف و استراتژی، محیط، فنّاوری در یک سازمان قرار می‌گیرد. همچنین و اندازه سازمان قرار می‌گیرد(غفاری، ۱۳۹۸).

مفهوم ساختار سازمانی در مطالعات مدیریت موردتوجه هست. این مفهوم به الگوهای تعاملی در بین کارکنان و همچنین سلسله‌مراتب سازمانی بازمی‌گردد. ویژگی تعریف ساختار سازمانی این است که در تمام انواع سازمان‌دهی، صرف‌نظر از بزرگی و کوچکی سازمان، ساختار سازمانی جهت تسهیل انجام کارها، اتخاذ تصمیمات و طراحی به کار گرفته می‌شود و ضامن اجرای صحیح و به‌موقع کارها خواهد بود. ساختار سازمانی هنگامی‌که به‌درستی طراحی‌شده باشد. جریان و تبادل اطلاعات را در سراسر سازمان به حداکثر می‌رساند. این کار فرایند مرتبط با تصمیمات را دقیق‌تر می‌کند و سطوح تشخیص زودهنگام فرصت‌ها و تهدیدات را بهبود می‌دهد.

مفهوم ساختار سازمانی و روابط بین فردی

ساختار سازمانی سبب می‌شود که روابط بین فردی سازنده شود. این مفهوم جهت‌دهی کارکنان با استراتژی‌های سازمانی را افزایش می‌دهد. در این حالت ساختار سازمانی اثرات خوبی را برای سازمان ایجاد می‌کند. این اثرات عبارت‌اند از(کریمی و همکارا، ۱۳۹۸):

۱-روحیه بالای کارکنان.

۲-پاسخ سریع‌تر به مشکلات یا خرابی‌ها.

۳-رقابت بیشتر.

ساختار سازمانی معمولاً با شرایط و پیچیدگی‌های گوناگونی همراه است. این موضوع تعریف دقیق و شفاف آن را به‌عنوان یک الگوی تعاملی دچار مشکل می‌کند. ساختار سازمانی معمولاً موضوعی است که در شرکت‌های تجاری برجسته است. ساختار سازمانی رسمی از برخی مؤلفه‌های تبعیت می‌کند. این مؤلفه‌ها عبارت‌اند از:

۱- پیچیدگی (Complexity). پیچیدگی عبارت است از تعداد سطوح مدیریتی که در سازمان وجود دارد. این امر موجب ایجاد و گسترش اعتمادبه‌نفس در سازمان می‌شود. پیچیدگی توسط کارآفرینان اجتماعی تحت تأثیر شرایط سازمانی قرار دارد.

۲- رسمیت (Formalization): رسمیت، به میزانی که سازمان‌ها از قوانین و رویه‌ها برای توصیف رفتار، استفاده می‌کنند گفته می‌شود.

۳- تمرکز(Centralization): تمرکز، سومین بعد ساختار سازمانی است. تمرکز اشاره به قدرت تصمیم‌گیری در سطوح بالای مدیریت، در سازمان دارد.

منابع

  راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.