مفهوم سلامت سازمانی | مطالعات ISI و علمی و پژوهشی


در حال بارگذاری
۲۸ شهریور ۱۳۹۹
۳,۹۰۰ تومان
خرید

مفهوم سلامت سازمانی

مفهوم سلامت سازمانی– تاریخ انتشار  ۱۳۹۹/۰۶/۲۸– ساعت انتشار:

اصطلاح سلامت سازمانی را نخستین بار در سال ۱۹۶۹، مایلز در مطالعه جوسازمانی مدارس به کار برده است(احمدی و همکاران، ۱۳۹۵). سلامت سازمانی عبارت است از توانایی سازمان در حفظ بقا و سازش با محیط و بهبود وضعیت سازمان. مفهوم سلامت سازمانی به معنی ایجاد جوی جهت خلق تعهد برای کارکنان. در سازمانهای سالم، کارمندان متعهد و وظیفه‌شناس و سودمند هستند. در این سازمان ها کارکنان از روحیه و عملکرد بالایی برخوردارند. سلامت سازمانی موقعیتی است که افراد با علاقه به محل کارشان می‌آیند و به کار کردن در این محل افتخار می‌کنند. در حقیقت سلامت سازمانی از چند بعد بر سازمان تاثیر گذار است(محمدآبادی و جباری، ۱۳۹۶). این ابعاد عبارتند از:

۱- از لحاظ فیزیکی.

۲-از لحاظ روانی.

۳-از لحاظ امنیتی.

۴- از لحاظ شایسته‌سالاری.

۵- ازلحاظ ارزش‌گذاری به دانایی.

سلامت سازمانی ظرفیت بالایی برای تحمل بحران‌های درونی و بیرونی ایجاد می کند و قادر به پیشروی به سطوح جدید فعالیت می‌باشد. سلامت سازمانی از عوامل بسیاری تأثیر می‌پذیرد. این عوامل می‌تواند در دستیابی به اهداف سازمان مؤثر واقع شود و منجر به اثربخشی سازمان گردد. سلامت سازمانی در نهایت در سوددهی و بازدهی سازمان کارایی بالاتری را نشان می دهد. سلامت سازمانی به دوام و بقای سازمان بستگی دارد و به سازگاری با محیط و ارتقاء و گسترش توانایی سازمان اشاره می‌کند (محمدآبادی و جباری، ۱۳۹۶). همچنین سلامت سازمانی یکی دیگر از عوامل تأثیرگذار بر مقاومت در برابر تغییر است(درویش و عزیز، ۲۰۱۶).

نیازهای برطرف شده توسط سلامت سازمانی

سلامت سازمانی در تامین سه نیاز اصلی عمل می کند. این سه نیاز عبارت بودند از:

۱- نیازهای وظیفه‌ای.

۲- نیازهای بقاء.

۳- نیازهای رشد و توسعه سازمان.

هر سازمان برای اینکه اثربخش باشد باید قبل از هر چیز بتواند در موارد سلامت سازمانی قوی شود. این کار ضمن انطباق و سازش با محیط متغیر و مقابله با هر مشکلی، بهترین راهکار حفظ منابع است. سلامت سازمانی سبب می شود که سازمان بتواند با نیروهای تهدید‌کننده خارجی به طور موفقیت‌آمیزی برخورد کند. این عنصر سبب می شود تا سازمان نیروی آن‌ها را در جهت هدف اصلی سازمان هدایت کند و همواره با حفظ توانایی بقای خود، آن را رشد و توسعه دهد.

مفهوم سلامت سازمانی بهبود دهنده جو سازمان

سلامت سازمانی برای مفهوم‌سازی جو عمومی سازمان به کارمی رود. مفهوم سلامت سازمانی در یک سازمان به معنی توجه به شرایط سازمانی جهت تسهیل در امر سازمان خواهد بود. سلامت سازمانی عبارت است از دوام و بقای سازمان در محیط خود و سازگاری با آن و ارتقا و گسترش توانایی خود برای سازگاری بیشتر. سلامت سازمانی عبارت است از توانایی سازمان در حفظ بقاء و سازش با محیط و بهبود این توانایی ها. لذا یک سازمان سالم جایی است که افراد می‌خواهند در آنجا بمانند و کار کنند و به آن افتخار کنند و خود افرادی سودمند و مؤثر باشند. سلامت سازمانی تنها شامل توانایی سازمان برای انجام وظایف به طور مؤثر نیست، بلکه شامل توانایی سازمان برای رشد و بهبود نیز می‌شود (احمدی و همکاران، ۱۳۹۵).

سلامت سازمانی تنها شامل توانایی سازمان برای انجام وظایف به طور مؤثر نیست. این مفهوم شامل توانایی سازمان برای رشد و بهبود مداوم است. ناظران در سازمان‌های سالم کارکنانی متعهد و وظیفه‌شناس با روحیه و عملکرد بالا و کانال‌های ارتباطی باز و با موفقیت بالا می‌یابند. یک سازمان سالم جایی است که افراد می‌خواهند در آنجا بمانند، کار کنند، به آن افتخار کنند و خود افرادی سودمند و مؤثر هستند. سازمان سالم و پویا دارای جوی مطلوب و سالم بوده و موجبات انگیزش و علاقه‌مندی به کار را در کارکنان سازمان فراهم می کند(فروغ نیا و همکاران، ۱۳۹۶).

سلامت سازمانی یکی از نشانه های کامیابی

سلامت سازمانی یکی از نشانه‌های کامیابی مدیریت در عمل به وظایف اصلی‌اش شناخته می‌شود. سلامت سازمانی به وضعی فراتر از اثربخشی کوتاه‌مدت سازمان دلالت دارد. اشاره سلامت سازمانی بر مجموعه‌ای از خصایص سازمانی به نسبت پردوام است. به عبارتی یک سازمان سالم ضمن پایداری و بقا در محیط در درازمدت به قدر کافی با آن سازگار می شود. این سازمان توانایی لازم را برای حفظ و بقای خود در محیط ایجاد می کند و آن را گسترش می‌دهد(تیشه گران و همکاران، ۱۳۹۶).

سلامت سازمانی بر توانایی سازمان در سازگاری با محیط خود و یگانگی، انسجام و تمامیت برنامه‌های سازمانی تأکید دارد(محمدی و همکاران، ۱۳۹۶).پژوهشگران ضمن بیان اهمیت سلامت سازمانی در رشد و توسعه فرد و سازمان، سطوح چهار مرحله‌ای از سلامت سازمانی را ترسیم می‌کنند که از فرد آغاز شده و در نهایت کل سازمان را در برمی‌گیرد (هشیم و تان، ۲۰۱۵). سلامت سازمانی علاوه بر داشتن توانایی سازمان برای انجام وظایف به طور مؤثر، شامل توانایی سازمان در راستای رشد و بهبود می باشد.

سلامت سازمانی، یک مفهوم تقریباً جدید

سلامت سازمانی، یک مفهوم تقریباً جدید است و یک سازمان سالم جایی است که افراد می‌خواهند در آنجا بمانند، کار کنند و سودمند و مؤثر باشند. بنابراین، سازمان سالم، موجبات انگیزش و علاقه به کار را در کارکنان به وجود می آورد. این سازمان از این طریق اثربخشی خود را بالا می‌برند. سلامت سازمانی می‌تواند از طریق بهبود روابط کاری و افزایش اثربخشی کارکنان، استعدادهای اعضا را شناسایی کنند تا با استفاده از آن‌ها، اهداف سازمانی به شکل مطلوبی تحقق پیدا کند (ناستی‌زایی و همکاران، ۱۳۹۶). در این حالت سازمان سالم با نیروهای مانع بیرونی به طور موفقیت‌آمیزی برخورد می کند. این سازمان نیروی خود را به طور اثربخشی در جهت اهداف و مقاصد اصلی سازمان هدایت می‌کند (امیرپور، ۱۳۹۷). از جمله مشخصه محیط‌های کاری سالم عبارت‌اند از(تیشه گران و همکاران، ۱۳۹۶):

۱-وضوح نقش و قابلیت دسترسی به آن.

۲-الزامات کاری معقول.

۳-کنترل شغل.

۴-حدود اختیارات در تصمیم‌گیری.

۴-حمایت اجتماعی محیط کار.

۵-پاداش‌های عادلانه و رفتار منصفانه.

۵-دستمزد کافی.

۶-ساعات کاری رضایت‌بخش.

۷-امنیت شغلی.

یک سازمان درست مانند یک انسان می‌تواند مریض یا سالم باشد. سازمان سالم، به صورت کارکردی، منظم و اثربخش فعالیت می‌کند و به ارائه محصول یا خدمات می‌پردازد. سلامت سازمانی در واقع توانایی سازمان در تحقق اهداف و رسیدن به ابزارها و منابع است. سازمان سالم جایی است که افراد با علاقه به محل کار خود آمده و به کار کردن در آن افتخار می‌کنند. در چنین سازمانی، کارکنان نه تنها به بقای خود در محیط می‌اندیشند، بلکه به طور کافی با محیط سازگاری پیدا می‌کنند. در نتیجه، تغییرات سازمانی را برای انطباق با محیط بهتر می‌پذیرند (محمدی و همکاران، ۱۳۹۶).

منابع

 

  راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.