مفهوم سلامت الکترونیک |مطالعات ISI و علمی و پژوهشی


در حال بارگذاری
۳۰ شهریور ۱۳۹۹
۳,۹۰۰ تومان
خرید

مفهوم سلامت الکترونیک

مفهوم سلامت الکترونیک — تاریخ انتشار ۱۳۹۹/۰۶/۳۰– ساعت انتشار —— تعداد صفحات: ۲ صفحه

مفهوم سلامت الکترونیک

سلامت الکترونیکی ابزاری قدرتمند را برای ارتقای سلامت ارائه می‌دهد، اما سطح سواد سلامت کاربران در توانایی استفاده بهینه از برنامه‌های کاربردی سلامت الکترونیکی نقش مهمی دارد(شریف مقدم و همکاران، ۲۰۱۷).

سلامت الکترونیکی از جمله حوزه‌های علوم میان‌رشته‌ای و مجموعه‌ای از فعالیتهای آموزشی و کاربردی است. در سلامت الکترونیک مهارت‌ها، ابزار و دانش حاصل از هم‌افزایی و تعامل میان علوم پزشکی، علوم رایانه و فناوری اطلاعات و ارتباطات استفاده می شود. در سلامت الکترونیک راهکارهای لازم برای ارائه خدمات سلامت پیاده‌سازی و به کار گرفته می‌شود (نکوزاد و همکاران، ۱۳۹۸).

سواد سلامت ناکافی موجب افزایش ناکارآمدی مراقبت سلامت و هزینه‌های ناشی از آن می‌شود. باید تلاش شود تا از طریق برنامه‌های آموزشی، خدمات سلامت الکترونیکی به منظور افزایش سواد سلامت فردی در دسترس باشد. سواد سلامت الکترونیک به راحتی در دسترس افرادی که سواد سلامت پایین دارند، قرار گیرد(کیم و ایسکسی، ۲۰۱۷).

دلایل مفهوم سلامت الکترونیک

همچنین سلامت الکترونیکی از موضوعات نسبتاً گسترده و شامل دیدگاه‌های متفاوت و رشته‌های علمی متعدد است. افرادی که در حیطه‌های علوم اجتماعی علاوه بر علاقه‌مندی، توانمندهای بالقوه‌ای درباره عوامل انسانی و اجتماعی دارند. انتخاب متخصصان مطلع در خصوص سواد سلامت الکترونیکی به عنوان جامعه مورد مطالعه به چند دلیل صورت گرفته است (نکوزاد و همکاران، ۱۳۹۸). این دلایل عبارتند از:

۱-نبود شفافیت در مفهوم سواد سلامت الکترونیکی.

۲-ابهام در ابعاد و مؤلفه‌های سواد سلامت الکترونیکی.

۳-با توجه به تجربه پژوهشگر نقصان سواد سلامت الکترونیکی.

۴- نبود الگویی مناسب برای زندگی سالم و بهداشتی در جامعه با توجه به رشد سریع فناوری‌های نوین.

سیستم‌های سلامت الکترونیکی

سیستم‌های سلامت الکترونیکی ایجادگر شبکه‌ای فراگیر برای تشریح مدیریت جامع اطلاعات سلامت است. این سیستم ها توسط نظامهای رایانه‌ای و همچنین تبادل آسان آن در میان مشتریان عرضه‌کنندگان، دولت ایجاد می شود. در کل سلامت الکترونیک به‌طور فزاینده‌ای به‌عنوان مفید‌ترین ابزار برای کیفیت، ایمنی و کارایی سیستم خدمات سلامت موردتوجه است. به کارگیری و ترکیب عوامل موثر بر سلامت الکترونیک منافع بیشتری در مورد مدیریت هزینه‌های سلامت، بهبود کیفیت مراقبت دارد (نقی پور و احمدی، ۱۳۹۶).

سلامت الکترونیکی مفهومی برگرفته از سواد سلامت، سواد سنتی و محاسباتی، سواد اطلاعاتی، سواد رسانه‌ای، سواد رایانه‌ای و سواد علمی است. سواد سلامت الکترونیکی نشان داد که کاربران به صورت بالقوه توانایی استفاده از فناوری ارتباطات و اطلاعات را براساس تصمیم‌گیری‌های مبتنی بر دانش را دارند (نتر و پروینیان، ۲۰۱۷). منظور از ارتقای سواد سلامت جامعه افزایش آگاهی، مسئولیت‌پذیری، توانمندی و شرکت ساختارمند و ارتقای سلامت را دارد(علمداری و علمداری[۳]، ۲۰۱۵).

سلامت الکترونیک به دلیل تأثیر بر نحوه تصمیم‌گیری اشخاص

سلامت الکترونیک به دلیل تأثیر بر نحوه تصمیم‌گیری اشخاص در خصوص سلامت، یکی از موضوعات مهم مدنظر سیاستگذاران برای ارتقای سطح سلامت جامعه و بالا بردن کیفیت ارائه خدمات بهداشتی درمانی است. سواد سلامت الکترونیک ناکافی تهدید جهانی به شمار می‌آید. آموزش سلامت الکترویک با هدف بالا بردن سطح سواد سلامت به مردم کمک می‌کند تا درباره سلامت خود تصمیم صحیح بگیرند. به نظر می‌رسد که سواد سلامت الکترونیکی در تصمیم‌گیری‌های بهداشتی نقش مفیدی در حمایت از سواد سلامت سنتی دارد. بر این اساس، توانایی جمع‌آوری و بازیافت و پردازش صحیح اطلاعات سلامت را به صورت آنلاین، سواد سلامت الکترونیکی گویند.(نکوزاد و همکاران، ۱۳۹۸).

منابع

 

 

  راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.