مبانی نظری سواد سلامت الکترونیک |مطالعات ISI و علمی پژوهشی


در حال بارگذاری
۳۱ شهریور ۱۳۹۹
ورد قابل ویرایش
2 صفحه
۲,۹۰۰ تومان
خرید

مبانی نظری سواد سلامت الکترونیک

مبانی نظری سواد سلامت الکترونیک—- تاریخ انتشار  ۱۳۹۹/۰۶/۳۱– ساعت انتشار ۲۰:۳۴ —- تعداد صفحات:۲ صفحه

مبانی نظری سواد سلامت الکترونیک در نظریه یانگ و چیانگدر ۲۰۱۷

یانگ و چیانگدر سال ۲۰۱۷ در نظریه خود سطح سواد سلامت الکترونیک را مورد بررسی قرار داد. این محققین به ارتباط سطح سواد سلامت الکترونیک با توانایی های یک فرد در استفاده از منابع سلامت پرداخت. این محققین اثبات کردند که توانایی یک فرد در استفاده از منابع برخط سلامت بر  میزان انتظارات وی از سطح سواد سلامت الکترونیک اثرگذار بود. آنها اثبات کردند که افرادی که میزان بیشتری از سواد سلامت الکترونیک کسب می‌کنند. انگیزه بیشتری در استفاده از اینترنت برای مقاصد سلامت دارند.  کسانی که برای سلامت خود نگران هستند و رفتار سلامت از خود بروز می‌دهند. نسبت به بقیه با احتمال بیشتری سواد سلامت الکترونیک بالاتری دارند.

مبانی نظری سواد سلامت الکترونیک در نظریه کویین و همکاران ۲۰۱۷

کویین و همکاران در سال ۲۰۱۷ در نظریه خود برای سواد سلامت الکترونیک اثبات کردند که اینترنت، به عنوان یکی از ابعاد مهم جست‌وجوی اطلاعات سلامت تحت به شمار می رود. همچنین آنها اثبات کردند که اینترنت ابزاری کارآمد برای بهبود ارائه مراقبت‌های بهداشتی و درمانی می باشد. اینترنت به عنوان ابزاری مهم در فرآیند انتقال و دسترسی به اطلاعات سلامت می باشد. این ابزار به عنوان یک رسانه و کانال ارتباطی سریع و آسان، انتقال اطلاعات سلامت را بدون محدودیت زمانی و مکانی برای تعداد زیادی از کاربران اطلاعات سلامت ممکن می‌کند. این ابزار در نهایت سواد سلامت الکترونیک بیشتری را برای کاربران خود فراهم می کند. همچنین آنها استدلال کردند که  هرچند تصمیم‌گیری راجع به کیفیت اطلاعات ارائه شده در محیط اینترنت کار دشواری است، اما کاربران مختلفی به طور متداول برای جست‌وجوی اطلاعات و اخذ تصمیمات سلامت‌محور از اینترنت استفاده می‌کنند.

مبانی نظری سواد سلامت الکترونیک در نظریه سونگه و همکاران ۲۰۱۷

سونگه و همکاران در سال ۲۰۱۷ در خصوص سواد سلامت الکترونیک بیان داشت که سواد سلامت بالای همسران بیشتر است. استفاده مؤثر آن‌ها از منابع اطلاعات الکترونیک و شبکه‌های اجتماعی، برای کسب اطلاعات سلامت، با اتخاذ تصمیم‌های مؤثر در درمان این افراد مرتبط بود. آنها استدلال کردند که اینترنت در جست‌وجوی اطلاعات سلامت مادران و نیاز مبرم به ارتقای سواد سلامت الکترونیک نقش اساسی داشت.

مبانی نظری سواد سلامت الکترونیک در نظریه بلک استوک و همکاران ۲۰۱۶

بلک استوک و همکاران در سال ۲۰۱۶ در خصوص سواد سلامت الکترونیک اثبات کردند که وب سایت‌های اطلاعات سلامت در نهایت سطح سواد سلامت را بهبود می دهند. این محققین اثبات کردند که از نمونه‌های بارز فناوری الکترونیک در حوزه سلامت ، گروه‌های بهداشتی تحت وب، برنامه‌های کاربردی و تعاملی تلفن همراه هستند. که در پاسخ به نیاز کاربران در دسترسی به اطلاعات حوزه سلامت ایجاد شده و گسترش یافتند.

 سواد سلامت الکترونیک در نظریه ایکسزفینگی  ۲۰۱۶

ایکسزفینگی در سال ۲۰۱۶ در نظریه خود در خصوص سواد سلامت الکترونیک به بررسی مولفه های جمعیت شناختی پرداختند. این محققین اثبات کردند که سواد سلامت الکترونیک می‌تواند توسط مجموعه‌ای از عوامل مورد تایید قرار گیرد. این عوامل عبارتند از:

۱-توانایی فردی در معرفی بیماری.

۲-وضعیت تحصیلی.

۳-وضعیت سلامت هنگام مواجه با سلامت الکترونیک.

۴-انگیزه برای جست‌وجوی اطلاعات و تکنولوژی‌های مورداستفاده.

از نظر این محقق هدف سواد سلامت الکترونیک تقویت افراد و ایجاد توانایی مشارکت در تصمیمات مرتبط با سلامت با استفاده از منابع سلامت الکترونیک است.

 سواد سلامت الکترونیک در نظریه پارک و همکاران ۲۰۱۶

پیوزپیتاساری و ایشای در سال ۲۰۱۵ و  پارک و همکاران، در سال ۲۰۱۶  در نظریه خود در خصوص سطح سواد سلامت الکترونیک اثبات کردند که در همه سطوح، افراد جوانتر و با تحصیلات بالاتر، از اینترنت همراه استفاده بیشتری می‌کنند.   همچنین آن‌ها در تمامی سطوح، درآمد، میزان تحصیلات، جنسیت و سن افراد را به منزله عوامل مؤثر در پیدایش شکاف دیجیتال بررسی کردند. آنها همچنین اثبات کردند که افراد فاقد مهارت‌های کافی برای جست‌وجوی اطلاعات الکترونیک سلامت هستند. آن‌ها با ساختن جستار، یافتن اطلاعات مرتبط و ارزیابی کیفیت اطلاعات مشکل داشتند. تمامی این موارد می‌تواند نتیجه درمانی را تحت تأثیر قرار دهد.

فوکس و دوگان در سال ۲۰۱۳ در نظریه خود در خصوص سواد سلامت الکترونیک آن را یک هدف عمومی معرفی می کند. وی به برنامه های ایالات متحده برای سواد سلامت الکترونیک اشاره می کند. این مطالعه استدلال کرد که کاربران اینترنتی و میزان جذابیت موضوع برای آنها عنصر مهمی در حفظ و نگهداری فناوری‌های اطلاعات سلامت بود.

منابع

  راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.