مفهوم شکاف دیجیتال |مطالعات علمی و پژوهشی مناسب برای ادبیات نظری


در حال بارگذاری
۱ مهر ۱۳۹۹
۳,۰۰۰ تومان
خرید

مفهوم شکاف دیجیتال

مفهوم شکاف دیجیتال — تاریخ انتشار۱۳۹۹/۰۷/۰۱ —– ساعت انتشار ۱۱:۰۳—— تعداد صفحات : ۲ صفحه

مفهوم شکاف دیجیتال

شکاف دیجیتال به معنی فاصله بین افرادی که هم به ابزارهای فناوری اطلاعات و ارتباطات دسترسی دارند و هم مهارت استفاده از آن را دارند. با افرادی که که به آن دسترسی ندارند یا دسترسی محدود دارند. شکاف دیجیتال نابرابری در بین چند سطح می باشد. این سطوح عبارتند از

۱-بین افراد.

۲-خانواده‌ها.

۳-شرکت‌ها.

۴-مناطق جغرافیایی در سطوح مختلف اجتماعی – فرهنگی.

شکاف دیجیتال به معنی فرصت دستیابی به فناوری اطلاعات و ارتباطات است که برای فعالیت های مختلف از اینترنت بهره می برد(کاظم پوریان و عبدلی، ۱۳۹۵: ۵۵و۵۶). جهان دارای شکاف دیجیتال، نشان دهنده تفاوت میان کشورها در استفاده از فناوری، دسترسی به فناوری، سطح اقتصادی و حمایت دولتی است (جیمز، ۲۰۱۳). شکاف دیجیتال از منظر بعد شناختی در سه طبقه بندی قابل تقسیم است. این سه بعد شکاف دیجیتال عبارتند از:

۱- بعد جغرافیایی.

۲-دسترسی و سواد دیجیتال.

۳-قابلیت بررسی شدن.

همچنین از نظر جغرافیایی، دو نوع شکاف دیجیتال قابل تعریف است. این دو نوع عبارت بودند از:

۱-شکافی که در سطح بین‌المللی است.

۲-شکافی که در سطح داخلی هر کشور است.

شکاف دیجیتال به عنوان یک شکاف بین دارا و ندار

شکاف دیجیتال به عنوان یک شکاف بین دارا و ندار مفهوم می یابد. از سوی دیگر این نظر ارائه شده است که فناوری دیجیتال برای جمعیت به حاشیه رانده شده، مشکل نابرابری دیجیتال را حل می کند. برای کاهش این نابرابری، تلاش اصلی سیاستگذاران ارائه دسترسی فیزیکی به فناوری های دیجیتال مثل رایانه و اینترنت بوده است.(نیمر، ۲۰۱۵) این اصطلاح در اواسط ۱۹۹۰ توسط معاون وزیر سابق ارتباطات و اطلاعات در ایالات متحده، لری ایروینگ ابداع شد. براساس گزارش خودش او این اصلاح را برای توصیف کسانی که در فناوری بسیار درگیر شده اند و کسانی که ارتباط چندانی با آن ندارند استفاده کرده است(فردریکو، ۲۰۱۵).

تاثیرات شکاف دیجیتال در تجارت الکترونیکی

بروز شکاف دیجیتالی تأثیرات زیادی در تجارت الکترونیکی خواهد داشت. حاصل این امر عقب افتادگی در علوم و فناوری کشورهای در حال توسعه خواهد بود. عمیق تر شدن این شکاف به معنای فاصله گرفتن اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی کشور از کشورهای دیگر خواهد شد و آنها می توانند در زمینه های مختلف به کشور مسلط گردند. بارزترین عامل توصیف شکاف دیجیتالی میزان دسترسی فیزیکی به فناوری اطلاعات و ارتباطات و اینترنت باشد. از سال ۱۹۹۰ تا اوایل ۲۰۰۰ میلادی پژوهش های دانشمندان و مطالعات دولتی به طور عمده بر دسترسی فیزیکی، به عنوان راه حلی برای شکاف دیجیتال متمرکز شده بود(خلجی، ۱۳۹۸).

اختلاف خدمات دیجیتال در کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه

شکاف دیجیتال روز به روز بین کشورهای توسعه‌یافته و در حال توسعه افزایش می‌یابد؛ در حالی که برخی مردم از قوی‌ترین کامپیوترها، بهترین سرویس‌های تلفنی و سریع‌ترین سرویس‌های اینترنت و نیز وفور محتوا در این سرویس‌ها بهره‌مندند و در این زمینه آموزش دیده‌اند، گروه دیگری از مردم از هیچ یک از این مزایا بهره‌مند نیستند (کاظم پوریان و عبدلی، ۱۳۹۵: ۵۶). در سطح ملی پر کردن شکاف دیجیتال فرصتهای برابر برای تمام مردم و بهره مندی آنهای از فرصت ها و امکانات نوین فراهم می کند. شکاف دیجیتال با پرداختن به مسائل مربوط به دسترسی فیزیکی به اطلاعات، آموزش و پرورش و توانمندسازی اجتماعی و سیاسی شروع می شود(خلجی، ۱۳۹۸).

هر چند این دسترسی و اتصال با عوامل مختلف جمعیتی از جمله در آمد، آموزش و پرورش، محل سکونت – به عنوان مثال، روستایی در مقابل شهری، سن، نژاد، جنسیت با منع روبه رو شده است. موانعی که به عنوان عوامل شکاف بررسی می شوند(تیستسی، ۲۰۱۶). تمهیدات و برنامه های ضروری برای کاهش شکاف دیجیتال در دو دسته تقسیم می شوند. این دو دسته عبارتند از(نیمر، ۲۰۱۵).:

۱- اقدامها و برنامه های شورای اقتصادی و اجتماعی ملل متحد.

۲- کاربرد فناوری اطلاعات و ارتباطات جهت آموزش همه سطوح اجتماعی.

منابع

  راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.