هوش فرهنگی و ابعاد آن


در حال بارگذاری
22 مرداد 1396
قابل ویرایش(WORD)
KB 36
5 صفحه
1091 بازدید
۲,۹۰۰ تومان
خرید

هوش فرهنگی و ابعاد آن در ۵ صفحه و با فونت بی لوتوس اندازه ۱۴ فاصله ۱ تنظیم شده است. قالب این محصول word بوده و محدودیت دانلود تا ۳ مرتبه برای آن لحاظ شده است.

نمایش فهرست و منابع

 

اغلب پژوهشگران هوش فرهنگی را توانایی شخص جهت انجام وظیفه به شکل اثربخش در وضعیت‌های مختلف فرهنگی تعریف نموده‌اند. برخی هوش فرهنگی را یک نوع شایستگی چندجانبه معرفی می‌کنند که دربرگیرنده دانش فرهنگی، با فکر و تدبر عمل کردن و مجموعه‌ای از مهارت‌های رفتاری است. همچنین برخی این هوش را به عنوان یک مجموعه از توانایی‌های تعاملی معرفی کردند. در حقیقت هوش فرهنگی ظرفیتی می‌باشد که به اشخاص این امکان را می‌دهد تا در مقابل گستره پهناور فرهنگ‌ها درک و فهم مناسبی داشته باشند و به شکلی متناسب با آن اقدام نمایند. از دیدگاه ارلی و انگ هوش فرهنگی قالبی مستقل از فرهنگ می‌باشد که در موقعیت‌ها به خصوص فرهنگی استفاده می‌شود. این نوع هوش باعث افزایش درک و فهم تعاملات بین فرهنگی می‌شود. به جهت اینکه شخص از نظر فرهنگی باهوش دانسته شود، می‌بایست در وضعیت‌های که استنباط‌ها و اشارات گوناگونی موجود است توانایی قضاوت صحیح و مناسبی را داشته باشد و درک و فهم درستی از آن وضعیت به دست آورد. اشخاصی که دارای هوش فرهنگی بالاتری می‌باشند در بروز عواطف و حالت‌های فیزیکی توانایی بیشتری دارند. بنابراین می‌توان بیان کرد توانایی درک و تفسیر و انطباق رفتاری با عرصه‌های فرهنگی از جمله مهارت‌هایی است که به طور کلی برای اشخاص شاغل در سازمان‌های بین‌المللی بسیار حائز اهمیت می‌باشد. مدیریت متنوع فرهنگی در عرصه‌های گوناگون تجاری همانند ارتباطات رهبری مذاکره، کار تیمی، مدیریت تعارض و انتخاب کارمند مناسب مورد استفاده قرار می‌گیرد.

سون انگ (۲۰۰۴) از پژوهشگرانی می‌باشد که پیرامون مؤلفه‌های مانند مؤلفه شناختی- فراشناختی، انگیزشی و رفتاری در چهار بُعد استراتژی، دانش، انگیزش و رفتار را به منظور تبیین و توصیف هوش فرهنگی بیان کرد.

  1. استراتژی هوش فرهنگی، به این معنی می‌باشد که شخص به چه طریقی تجارب بین فرهنگی را درک می‌کند. این استراتژی نشان‌دهنده پروسه‌ای می‌باشد که اشخاص به منظور کسب و درک دانش فرهنگی استفاده می‌کنند. این موضوع هنگامی رخ می‌دهد که اشخاص در مورد پروسه‌های فکری خویش و سایر افراد قضاوت می‌کنند.
  2. دانش هوش فرهنگی، نشان‌دهنده درک شخص از شباهت‌ها و تضادهای فرهنگی می‌باشد و ظرفیت‌های دانشی هوش فرهنگی شامل آشنایی به ساختارهای اقتصادی و قانونی، هنجارهای تعامل اجتماعی، اعتقادات مذهبی، ارزش‌های زیبایی شناختی و زبان می‌شود.
  3. انگیزش هوش فرهنگی، نشان‌دهنده مقدار علاقه شخص برای آزمودن سایر فرهنگ‌ها و تعامل با اشخاصی از فرهنگ‌های گوناگون می‌باشد. این انگیزش دربرگیرنده ارزش درونی اشخاص برای تعاملات چند فرهنگی و اعتماد به نفسی می‌باشد که به اشخاص این توانایی را می‌دهد که در وضعیت‌های فرهنگی متفاوت به شکلی مؤثر و اثربخش رفتار کنند.
  4. رفتار هوش فرهنگی، نشان‌دهنده توانایی شخص برای سازگاری با رفتارهای کلامی و غیرکلامی است که مناسب برخورد با فرهنگ‌های متفاوت می‌باشد.

 

  راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.