زنجیره تامین و مباحث آن


در حال بارگذاری
13 آگوست 2017
قابل ویرایش(WORD)
28KB
4 صفحه
983 بازدید
۲,۹۰۰ تومان
خرید

زنجیره تامین در ۴ صفحه با فونت بی لوتوس اندازه ۱۴ فاصله ۱ گردآوری شده است و شامل ۱۴ رفرنس به مقالات معتبر است. برای این محصول محدودیت دانلود تا ۳ مرتبه قرار داده شده است.

نمایش فهرست و منابع فایل

 

در ابتدای دهه ۱۹۶۰ در مورد مدیریت زنجیره تأمین نخستین کتاب نوشته شد و پژوهشگران تحقیق در مورد ارتباط داخلی میان انبارش و حمل و نقل را شروع کردند. نتیجه این تحقیقات، مدیریت توزیع را بیان کرد که باعث یکپارچگی انبار و حمل و نقل شد و سبب کاهش موجودی‌ها به وسیله به وجود آوردن حمل و نقل پر سرعت‌تر و قابل اطمینانتر گردید، و همچنین باعث کاهش زمان برآورده شدن سفارش، کم شدن زمان پیش‌بینی و بالا رفتن دقت پیش‌بینی‌ها شد. علاوه بر این‌ها ارتباط اطلاعاتی میان سطوح گوناگون در انبارش کارخانه، توزیع کننده منطقه‌ای و توزیع کننده محلی نیز بهتر شد. . در این زمان به خصوص، بیان می‌شود که مدیریت زنجیره تأمین در واقع نوعی مدیریت لجستیک وسیع و گسترده‌تر می‌باشد و به دلیل همین موضوع در سال ۱۹۶۲ مجمع ملی مدیریت توزیع فیزیکی ( NCPDM)، مدیریت توزیع فیزیکی را این‌گونه بیان می‌کند:

مفهومی که در تولید و تجارت استفاده می‌شود و به تشریح گستره پهناوری از اقدامات و کارهای مهمی می‌پردازد که تمام کالاهای ساخته شده خط تولید تا مصرف‌کنندگان را شامل می‌شود و در برخی موارد شامل اقدامات و کارهای مربوط به تهیه مواد خام تا آغاز خط تولید می‌باشد.»

بعد از هرج‌ومرج‌های که در سال‌های آخر دهه ۱۹۷۰ و ابتدای دهه ۱۹۸۰ در حمل و نقل انجام شد، هماهنگی اقدامات داخلی و خارجی سیستم تولید ضرورت یافت که قبل از این به آن‌ها اهمیتی داده نمی‌شد و به همین علت شورای ملی مدیریت توزیع فیزیکی تعریف خود را از مدیریت توزیع فیزیکی تغییر داد و بیشتر بر یکپارچه‌سازی اقدامات گوناگون تأکید کرد که در این تعریف آمده است:

«مدیریت توزیع فیزیکی، مفهومی می‌باشد که در فرآیند موجودی کالاهای تولیدی، درآمیختن و یکپارچه ساختن دو یا چند فعالیت به جهت طرح‌ریزی، اجرا و کنترل اثرگذار جریان مواد خام؛ از زمان شروع تولید تا زمان مصرف را شامل می‌شود».

در این تعریف پافشاری بر ادغام و یکپارچه‌سازی فعالیت‌های درونی و بیرونی سبب شد مدیریت زنجیره تأمین (SCM) پدید آید که در تعریف زیر به صورت واضح نمایان می‌باشد:

«مدیریت زنجیره تأمین به همه فعالیت‌هایی گفته می‌شود که در ارتباط با محصولات، خدمات و همچنین فعالیت‌های که از منابع مواد خام تا مصرف‌کنندگان نهایی صورت می‌گیرد که اطلاعات لازم برای تولید را نیز شامل می‌شود و همچنین به مدیریت یکپارچه‌سازی و درآمیختن این اقدامات در داخل و در خارج سازمان گفته می‌شود»

نظر کوپر، لمبرته و پاک نیز هم جهت با این تعریف می‌باشد از دیدگاه آنان مدیریت زنجیره تأمین (SCM) عبارت است از: هماهنگ‌سازی اقدامات و فرایندهای زنجیره تأمین در داخل و در خارج سازمان به شکلی فراتر از لجستیک می‌باشد»

ساختار مدیریت زنجیره تأمین

۱) هماهنگی درون عملیاتی: هماهنگی درون عملیاتی در واقع یعنی اجرای اقدامات و فرآیندها در درون فعالیت لجستیک یک سازمان.

۲) هماهنگی اقدامات بین عملیاتی: شامل اقداماتی است که میان بخش‌های گوناگون عملیاتی یک سازمان به وقوع می‌پیوندد مانند لجستیک و تولید و لجستیک و بازاریابی.

۳) هماهنگی اقدامات میان سازمانی زنجیره تأمین: شاملی فعالیت‌های می‌باشد از اقداماتی که در کانال جریان تولید میان سازمان‌های مستقل حقوقی به وقوع می‌پیوندد مانند میان یک سازمان و تأمین‌کنندگانش.

عاملی که این سه مورد را از هم تفکیک می‌کند مقدار کنترلی می‌باشد که مدیر جریان تولید به منظور رسیدن به هماهنگی‌ها به کار می‌گیرد. هنگامی که هماهنگی میان فعالیت‌های باشد که مدیر جریان تولید سرپرست و مسئول آن‌هاست هماهنگی نسبتاً آسان شکل می‌گیرد مانند میان حمل و نقل و انبار. اما چنانچه اقدامات مرتبط به زنجیره تأمین دربرگیرنده بخش‌های عملیاتی دیگری، بیش از عملیات جریان تولید در درون یک جهت پشتیبانی از یک سیستم وسیع سازمان باشد، کنترل مدیر به سختی امکان‌پذیر می‌شود. با توجه به اینکه هر یک از این بخش‌ها انگیزه‌ها و پاداش‌های مختلفی برای خود دارند، یکپارچه‌سازی آن‌ها به سختی امکان‌پذیر است. علاوه بر این اگر فعالیت‌های مرتبط با زنجیره تأمین میان چندین سازمان باشد کنترل سخت‌تر نیز می‌شود. چراکه مدیر عملیاتی بر اقدامات میان سازمان‌ها کنترل خیلی کمی دارد یا در واقع می‌توان گفت اصلاً کنترلی ندارد و می‌بایست به ابزارها و تکنیک‌های مدیریتی متوسل شود که الزاماً در درون آن شرکت قابل اجرا نمی‌باشند و به همین علت، مشکلات تازه‌ای را برای مدیران به وجود می‌آورد. از نظر ليندرز و فرون این چالش‌ها عبارت‌اند از ۱) توانایی مدیر جریان تولید به انجام دادن فعالیتی که ظرفیت و دامنه گسترده‌ای دارد و دربرگیرنده مسئولیت‌ها و اختیارات سازمانی زیادی می‌شود. ۲) سیستم‌های نرم‌افزاری و رایانه‌ای که ضروریست وجود داشته باشد.

  راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.