سرمایه فکری


در حال بارگذاری
13 آگوست 2017
قابل ویرایش(WORD)
40 KB
7صفحه
815 بازدید
۲,۹۰۰ تومان
خرید

سرمایه فکری محصولی در ۷ صفحه با فونت بی لوتوس اندازه ۱۴ فاصله ۱ تنظیم شده است و شامل ۱۲ رفرنس به مقالات معتبر می باشد. برای این محصول محدودیت دانلود تا سه مرتبه قرار داده شده است.

نمایش فهرست و منابع فایل

 

 

پیش رفتن به سمت جامعه‌ای دانش محور مسئله‌ای می‌باشد که در عصر حاضر به مبحثی با اهمیت بدل شده است. پدید آمدن فناوری اطلاعات و ارتباطات و تأثیر آن به تمام ابعاد زندگی بشری، مسیری جدیدی را به همگان نشان داده و زندگی بشر را دگرگون نموده است. سازمان‌ها نیز شامل این موضوع می‌شوند و در همین جهت تغییر و تحولات زیادی داشته‌اند. علاوه بر این مزایای رقابتی با بهره‌گیری از دانش سازمانی، اندیشه‌های اقتصادی نوین، اندیشه‌های فکری سازمانی و سرمایه فکری را پدید آورده است. اگرچه، دارایی نامشهود سازمان‌ها فقط شامل دانش نمی‌باشد، در واقع سرمایه فکری را نیز در بر می‌گیرد. سرمایه فکری شامل دارایی‌های نامشهودی است که در صورت‌های مالی واحد تجاری بیان نگردیده است، در حالی که بخش عمده‌ای از ارزش بازار شرکت‌ها به سرمایه فکری آن‌ها وابسته می‌باشد اولین بار اقتصاددانی به نام جان کنث در سال ۱۹۶۹ از عبارت سرمایه فکری استفاده نمود. استوارت (۱۹۹۸) مجموعه‌ای از دانش، اطلاعات، استعدادهای فکری و تجارب شخصی هر فرد در شرکت‌ها را سرمایه فکری نامید در تعریف کامل‌تری بیان شده است که سرمایه فکری در واقع عبارت از اختلاف میان ارزش بازار و ارزش دفتری واحد تجاری می‌باشد. سرمایه فکری یک منبع دانش محور می‌باشد که به منظور به وجود آوردن مزایای رقابتی در شرکت‌ها بکار برده می‌شوند و سرمایه فکری در دفاتر ثبت نمی‌گردد و در قیاس با منابع مشهود شرکت، مبلغ‌های سرمایه‌گذاری مرتبط به سرمایه فکری و راندمان مربوط به آن را نمی‌شود مشخص کرد و در صورت‌های مالی گزارش نمود.

دسته‌بندی سرمایه فکری

تحقیقات انجام شده در زمینه سرمایه فکری، نشان‌دهنده این موضوع می‌باشد که اساساً سرمایه فکری به ۳ دسته سرمایه انسانی، سرمایه رابطه‌ای و سرمایه ساختاری قابل تقسیم است.

١. سرمایه انسانی: همانند سایر دارایی‌ها، کارکنان در سازمان منابع استراتژیک رقابتی به حساب می‌آیند که برای این منابع هم مانند بقیه دارایی‌های مشهود سرمایه‌گذاری انجام می‌شود. سرمایه انسانی شالوده اصلی و اساسی سرمایه فکری است (مون و کیم، ۲۰۰۶). سرمایه انسانی در برگیرنده دانش، تجارب و مهارت‌های تخصصی شاغلین سازمان است که به جهت ایجاد ارزش در شرکت استفاده می‌شود (کوهن و کایمناکیس، ۲۰۰۷).

٢. سرمایه رابطه‌ای: نشان‌دهنده ارزش مربوط به شرکت است که هم از طریق ارتباط سازمان با مشتریان سازمان به وجود می‌آید و هم از طریق روابط شرکت با عرضه‌کنندگان همیشگی، سهامداران و سایر اشخاص و در مجموع می‌توان گفت از رابطه میان واحد تجاری و جامعه به وجود می‌آید.

اندازه‌گیری و گزارشگری سرمایه فکری

در حال حاضر اثرگذاری و ارزش بازده سرمایه‌های فکری استفاده شده در قابلیت سودآوری پایدار و همیشگی سازمان‌ها بیشتر از بازده سرمایه مالی استفاده شده توسط سازمان‌ها می‌باشد. پژوهش‌ها نشان می‌دهد که ۵۰ تا ۹۰ درصد ارزش به وجود آمده شرکت‌ها در اقتصاد نوین، متأثر از مدیریت سرمایه فکری سازمان‌ها بوده تا اینکه از طریق تولید و فروش محصولات باشد. از مشکلات عمده سیستمهای حسابداری سنتی، می‌توان به نبود شایستگی و ناتوانی آن‌ها در اندازه‌گیری و لحاظ کردن اهمیت سرمایه‌های فکری در صورت‌های مالی سازمان‌ها اشاره نمود. سنجش مقدار سرمایه فکری یک شرکت از ارزش به خصوصی برخوردار است، زیرا سرمایه فکری یکی از عوامل عمده و اساسی پدیده آورنده ارزش برای سازمان به حساب می‌آید.

 

  راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.