مبانی نظری نوآوری شغلی |مطالعات ISI و علمی و پژوهشی


در حال بارگذاری
۱۰ مهر ۱۳۹۹
۱,۹۰۰ تومان
خرید

مبانی نظری نوآوری شغلی

مبانی نظری نوآوری شغلی | تاریخ انتشار ۱۳۹۹/۰۷/۱۰ | ساعت انتشار ۰۶:۵۶| تعداد صحفات : ۱ صفحه

مبانی نظری نوآوری شغلی در مطالعه لیچتنتالر  ۲۰۲۰

لیچتنتالر در سال ۲۰۱۰در نظریه خود در خصوص نوآوری شغلی به بررسی بحران اقتصادی پرداخت. از نظر وی استراتژی های نوآوری با ارزش افزوده ناشی از فناوری ها ارتباط دارد. زمانی که فناوری ها رشد می کنند، آنگاه نوآوری های مرتبط با آنها نیز بیشتر می شود. بسیاری از شرکت ها به طور فزاینده ای توانستند فناوری های خود را گسترش دهند و از این طریق به صورت انحصاری می توان کاربرد محصولات را تحت تاثیر قرار داد. علاوه بر این فناوری معمولا به صورت انحصاری توسط شرکت ها به کار گرفته می شود.

می توان در نظر گرفت که صدور مجوز فناوری مزایای مهم استراتژیکی فراتر از درآمد حاصل از صدور مجوز را ارائه می دهد. این مزایای مهم به نوآوری شغلی باز می گردد. مدیران ممکن است این درک که فناوری به نوآوری شغلی می انجامد را به نیروی انسانی مرتبط بدانند.

مبانی نظری نوآوری شغلی در مطالعه چو و چانگ ۲۰۰۸

 چو و چانگ در سال ۲۰۰۸ در نظریه خود اثبات کرد که رشد سریع در بازاریابی صنعتی تحت تاثیر مولفه های زیادی قرار دارد. از بین مولفه های قابل اطمینان می توان به نوآوری شغلی اشاره کرد. نوآوری شغلی به بهبود کارایی منجر می شود و در نتیجه تاثیرات منفی بالقوه مرتبط با فن آوری را خنثی می سازد. از سوی دیگر نوآوری شغلی می تواند الگوی مهمی مقاومت فروشندگان را نیز نشان دهد.

فروشندگان در برابر فناوری های موجود مقاومت می کنند. این محققین در مطالعه خود در نهایت نشان دادند که انتشار درون سازمانی و برون سازمانی در نهایت می تواند سطوح رضایت شغلی را بهبود دهد. همچنین این عنصر می تواند به بهبود عملکرد شغلی منجر شود و بر خودکارآمدی ارایه شده در سازمان اثرگذار باشد.

مک اینتر و همکاران در سال ۲۰۰۶ در نظریه خود اثبات کرد که نوآوری شغلی می تواند بخشی جدایی ناپذیر از عملکرد منابع انسانی باشد. آنها اثبات کردند که نوآوری شغلی تحت تاثیر چندین عوامل قرار دارد. این عوامل عبارتند از:

۱-محیط کاری کارکنان.

۲-ابزار جمع آوری و ذخیره اطلاعات.

۳-تحلیل شغلی کارکنان.

این محققین اثبات کردند که نوآوری شغلی تحت تاثیر این مولفه ها می تواند تقویت یا تضعیف شود. تصمیم گیری برای اینکه یک شغل در نهایت نوآوری کافی را ایجاد می کند پیچیده است. کمبود ابزار برای طبقه بندی و تجزیه و تحلیل منابع انسانی در این حالت سبب شکل گیری عقب ماندگی می شدو و ارتباط بین مشاغل و خانواده های شغلی آنها می تواند تقویت کننده این رویکرد باشد. همچنین نوآوری شغلی با مولفه های دیگری نیز در ارتباط است. این مولفه ها عبارتند از:

۱-استخدام و انتخاب شغل.

۲-انتقال و ارتقا دانش.

۳-آموزش و توسعه کارکنان.

معمولا این سه بعد ارایه شده در بالا در نهایت سبب ایجاد نوآوری شغلی می شود. به عبارتی نوآوری شغلی در یک ساختار کارگاهی و سازمانی به مولفه های ارایه شده در بالا بستگی داشت.

منابع

  راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.