مفهوم سواد سلامت الکترونیک | مطالعات ISI و علمی پژوهشی


در حال بارگذاری
۱ مهر ۱۳۹۹
۱,۹۰۰ تومان
خرید

مفهوم سواد سلامت الکترونیک

مفهوم سواد سلامت الکترونیک — تاریخ انتشار  ۱۳۹۷/۰۷/۰۱—- ساعت انتشار ۰۵:۳۰—- تعداد صفحات: ۱ صفحه

مفهوم سواد سلامت الکترونیک

واژه سواد واژه‌ای بحث‌برانگیز است. سواد به معنی توانایی رمزگذاری و رمزگشایی کلمات و جملات است(کاظم پوریان و عبدلی، ۱۳۹۵). افرادی که سطح سواد سلامت الکترونیک کمتری دارند، انگیزه کمتری برای بهره‌گیری از اینترنت برای اطلاعات سلامت دارند و در نتیجه کمتر خود را در بهره‌وری از اینترنت برای اطلاعات سلامت توانا می‌بینند (رسولی و همکاران، ۱۳۹۷).

سواد سلامت الکترونیک مهارت و توانایی جست‌وجو، یافتن، درک و ارزیابی اطلاعات سلامت از منابع اطلاعات الکترونیکی است. سواد سلامت الکترونیک مهارت به کارگیری اطلاعات در جهت تشخیص یا رفع اختلال بهداشتی خاص است. سواد سلامت الکترونیک درجه‌ای از مهارت‌های فردی و شایستگی‌های موردنیاز برای فراهم آوردن، ایجاد ارتباط، پردازش و درک اطلاعات بهداشتی اولیه است. سواد سلامت الکترونیک برای اخذ تصمیمات مناسب بهداشتی مورد استفاده است. بنابراین کسانی که دارای مهارت‌های سواد سلامت الکترونیک هستند، از استراتژی‌های جست‌وجوی تحت وب کارآمدتری استفاده می‌کنند. آنها توانایی شناسایی اطلاعات سلامت باکیفیت را دارند (داستانی و همکاران، ۱۳۹۸).

عناصر سواد سلامت الکترونیک

تعریف سواد سلامت الکترونیک شامل دو عنصر مهم می‌شود. این دو عنصر عبارتند از

۱-توانایی افراد در درک اطلاعات سلامت.

۲-اتخاذ تصمیمات مناسب با این اطلاعات.

سواد سلامت الکترونیک بر نقش فزاینده فناوری‌های اطلاعات و ارتباطات در اطلاعات سلامت تأکید می‌کند. سواد سلامت الکترونیک نیازمند آمیخته‌ای از بهداشت، اطلاعات، دانش، رسانه، رایانه و سواد اینترنت است. با توجه به پیشرفت سریع فناوری‌های مذکور، مهارتها و دانش‌هایی که سواد سلامت الکترونیک را شکل می‌دهند، به طور مداوم تکامل یافته‌اند. مدل یکپارچه استفاده از سواد سلامت الکترونیک بیان می‌کند افراد با سواد سلامت بالا نه تنها تمایل بیشتری به استفاده از اینترنت دارد.  افراد در این حالت می‌توانند اطلاعاتی را که پیدا کرده‌اند، درک کنند، صحت اطلاعات را بررسی کنند و از این اطلاعات برای بهبود رفتارهای بهداشتی استفاده کنند. ساختار بنیادی اجتماعی بر سطح سواد سلامت و رایانه افراد، علایق درونی انگیزه سلامت و توانایی درک شده در استفاده از اینترنت برای مقاصد سلامت تأثیرگذار است. سواد سلامت الکترونیک متقابلاً با انگیزه افراد در استفاده از اینترنت برای سلامت و توانایی درک شده در جمع‌آوری و استفاده از اطلاعات سلامت در هنگام اتخاذ تصمیمات، رابطه دارد (رسولی و همکاران، ۱۳۹۷).

سواد سلامت الکترونیک براساس دانش و مهارت

سواد سلامت الکترونیک، دانش و مهارت لازم برای زندگی، یادگیری و فعالیت مؤثر در جامعه دیجیتال است که به شهروندان دیجیتال کمک می‌کند. این سواد الکترونیک با تمرکز بر مهارت‌های دیجیتال از فناوری‌ها و ابزارهای ارتباطی مرتبط است. سواد سلامت الکترونیک با روش‌های مبتنی بر کامپیوتر، اطلاعات را در قالب‌های گوناگون جمع آوری می شود(کاظم پوریان و عبدلی، ۱۳۹۵).

همچنین سطح سواد سلامت الکترونیک افراد مورد مطالعه، از سطح متوسط بالاتر است. برای سواد الکترونیک برخی مهارت ها ضروری است. این مهارت ها عبارت بودند از:

۱- مهارت جستجوی اطلاعات سلامت.

۲-ارزیابی و سنجش اعتبار اطلاعات سلامت.

۳-توانایی انتخاب اطلاعات مناسب.

۴- استفاده صحیح از اطلاعات.

۵- ارزیابی سطح سواد رایانه.

۶- تمرکز روی و مهارت‌های فناوری اطلاعات.

کسانی که دارای مهارت‌های پیشرفته سواد سلامت الکترونیک بودند. استراتژی‌های جست‌وجوی تحت وب کارآمدتری داشتند و توانایی شناسایی کیفیت منابع اطلاعات سلامت در آن‌ها بالاتر بوده است (داستانی و همکاران، ۱۳۹۸).

منابع

  راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.