مبانی نظری سکوت سازمانی |مطالعات ISI و علمی پژوهشی


در حال بارگذاری
۱ مهر ۱۳۹۹
ورد قابل ویرایش
1 صفحه
657 بازدید
۱,۹۰۰ تومان
خرید

مبانی نظری سکوت سازمانی

مبانی نظری سکوت سازمانی— تاریخ انتشار ۱۳۹۹/۰۷/۰۳—– ساعت انتشار ۰۷:۲۷—— تعداد صفحات:۱ صفحه

مبانی نظری سکوت سازمانی در مطالعه صادقی و رضوی ۲۰۲۰

صادقی و رضوی در سال ۲۰۲۰ به بررسی سکوت سازمانی پرداختند. آنها در مطالعه خود اشاره کردند که سکوت سازمانی یکی از مباحث مهم در مدیریت منابع انسانی است. این محققین در مطالعه خود این نظریه را که سکوت سازمان تحت تاثیر سایر مولفه های مدیریتی است آزمون کردند. نتیجه آن ها نشان داد که سکوت سازمان تحت تاثیر برخی از مولفه های مدیریتی قرار دارد. این مولفه ها عبارت بودند از:

۱-تعهد سازمانی.

۲-خلاقیت سازمانی.

این مطالعات نشان دادند که سکوت سازمانی در نهایت سبب بهبود در تعهد سازمانی و خلاقیت سازمانی خواهد شد.

مبانی نظری سکوت سازمانی در مطالعه اکارای و اکتوران ۲۰۱۵

اکارای و اکتوران در سال ۲۰۱۵ در مطالعه خود اثبات کردند که سکوت سازمانی بر رفتار شهروندی سازمانی اثرگذار بود. این محققین اثبات کردند که سکوت سازمانی می تواند سبب تغییر در سطح رضایت کارکنان شود. کارکنان با سکوت سازمانی معمولا رفتار شهروندی سازمانی با کیفیت پایینی دارند و این سکوت حالت تدافعی در کارکنان خلق می کند. همچنین آنها نشان دادند که زمانی کارکنان در سکوت سازمانی به سر می برند ارتباطات انسانی آن ها کمتر می شود.  سکوت سازمانی سبب می شود که در نهایت میزان تعهد  و همچنین همدلی کارکنان نسبت به یکدیگر کمرنگ شده و رفتار شهروندی سازمانی الگویی ضعیف از خود نشان دهد. همچنین سکوت سازمانی در نهایت سبب ایجاد سکوت اجتماعی نیز می شود.

نظریه سکوت سازمانی در مطالعه کویولقلو و همکاران  ۲۰۱۵

کویولقلو و همکاران در سال ۲۰۱۵ در نظریه خود سکوت سازمانی را مورد تحلیل قرار داد. این مطالعه اثبات کرد که تولید اطلاعات یک رویکرد مهم در سازمان است که تحت تاثیر سکوت سازمانی قرار می گیرد. سکوت سازمانی تحت تاثیر برخی مولفه ها قرار دارند، این مولفه ها عبارتند از:

۱-تولید اطلاعات.

۲-فرایندهای سازمانی.

۳-اقدامات سازمانی.

۴-تصمیمات مدیریتی.

این محققین اثبات کردند که در یک سازمان سکوت سازمانی در نهایت منجر به کاهش قدرت سازمان می شود. در این محیط کارکنان از اشتراک گذاری اطلاعات پرهیز دارند. و هماهنگی در سطح پایین تری صورت می گیرد. در این حالت اشتراک اطلاعات سازمانی به صورت هماهنگ رشد نمی کند و کارکنان به جای همکاری به حالت رقابتی روی می آورند. در صورت اقدام مناسب سازمان در قبال سکوت، می توان سازمان را با خلاقیت بالاتری اداره کرد. فرصت های رقابتی بهتری در اختیار کارکنان قرار داد. سازمان در این حالت به محیطی پویا تبدیل می شود  و شرایط رقابتی بهتر می گردد.

منابع

  راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.