مبانی نظری سلامت اجتماعی |مطالعات ISI و علمی و پژوهشی


در حال بارگذاری
۱ مهر ۱۳۹۹
ورد قابل ویرایش
2 صفحه
645 بازدید
۳,۰۰۰ تومان

مبانی نظری سلامت اجتماعی

مبانی نظری سلامت اجتماعی– تاریخ انتشار ۱۳۹۹/۰۷/۰۱—– ساعت انتشار ۰۹:۴۵—– تعداد صفحات: ۲ صفحه

مبانی نظری سلامت اجتماعی در دیدگاه چو و همکاران ۲۰۲۰

چو و همکاران در سال ۲۰۲۰ در نظریه خود به بررسی سلامت اجتماعی پرداختند. این محققین اثبات کردند که سلامت اجتماعی هنوز در به درستی تعریف نشده است. این محققین اثبات کردند که سلامت اجتماعی به معنی یک تعامل مثبت با سایر افراد در اجتماع است. سلامت اجتماعی در این حالت با مشارکت فردی در زندگی اجتماعی ارتباط دارد. یعنی هر چه افراد مشارکت فردی بیشتری در زندگی دارند، آنگاه می توان انتظار داشت که سلامت اجتماعی بالاتری را تجربه می کنند. سلامت اجتماعی معمولا در چند زمینه قابلیت بررسی دارد. این زمینه ها عبارتند از:

۱- سلامت شبکه اجتماعی و توانمندسازی.

۲- سلامت بالینی و جسمی.

۳-بهداشت روانی و رفتاری.

مطالعات سلامت اجتماعی باید از یک رویکرد میان رشته ای برای بیان عقاید و نظریات خود در حوزه مدیریت استفاده کند. این مفهوم بیشتر با مدل های بهداشتی ادغام و برای بررسی رفاه اجتماعی به کار می رود.

مبانی نظری سلامت اجتماعی در دیدگاه دانفوئت و همکاران ۲۰۲۰

دانفوئت و همکاران در سال ۲۰۲۰ سلامت اجتماعی را بررسی کردند. آنها نشان دادند که سلامت اجتماعی به دو مولفه بستگی دارد. این دو مولفه عبارت بودند از:

۱-کیفیت انگیزه افراد.

۲-خدمات درمانی و بهداشتی که در اختیار افراد قرار می گیرد.

این مطالعه نشان داد که راه اندازی یک شرکت بهداشت اجتماعی می تواند در نهایت سطح سلامت اجتماعی را در یک منطقه تحت تاثیر قرار دهد. همچنین تمایل به جرم در مناطق فقیر نشین کاهش می یابد. اگر شرکت غیرانتفاعی در خصوص بهداشت اجتماعی در این مناطق افتتاح گردد. همچنین این محققین نشان دادند که هزینه های فرایند های اجتماعی در مناطق زاغه نشین بیش از سایر مناطق بود و امکان ایجاد یک بنگاه بهداشت سلامت را در این منطقه از نظر اقتصادی توجیح پذیر می نماید. همچنین آنها نتیجه گرفتند که سیاست بهداشتی مناسب در مناطق فقیر نشین در نهایت سبب تقویت سلامت اجتماعی در آن مناطق می شود.

سلامت اجتماعی در دیدگاه دهارمویجیو  و همکاران ۲۰۲۰

دهارمویجیو  و همکاران در سال ۲۰۲۰ در نظریه خود برای سلامت اجتماعی یک مدل سه سطحی تعریف کرد. سطوح این مدل در خصوص سلامت اجتماعی عبارت بودند از:

۱-ارتباط جمعیت مورد بررسی از نظر اجتماعی.

۲- وضعیت حمل و نقل افراد درگیر در مطالعه.

۳-ورودی اجتماعی مرتبط که شامل هنجارهای غالب گرون نمونه مورد مطالعه بود.

این محققین نشان دادند که براساس الگوی سه سطحی ارایه شده معمولا سلامت اجتماعی تغییر می کند. همچنین این محققین اثبات کردند که دسترسی کافی به امکانات عمومی در سطوح مختلفی قرار دارد و سبب ایجاد سلامت اجتماعی متنوع می شود. امکانات عمومی در مطالعه آنها همان حمل و نقل و امکانات آن بود. همچنین آنها اثبات کردند که مشارکت اجتماعی در سطح مختلف به بهداشت روان افراد و میزان ارتباطات اجتماعی از منظر هنجاری بستگی دارد. ارتباط جمعیت مورد بررسی از نظر اجتماعی نشان داد که جمعیت های با ارتباط سالم بیشتر از سلامت اجتماعی بالاتری برخوردار بودند. همچنین این مطالعه اثبات کرد که مشارکت اجتماعی متنوع و دسترسی بیشتر به امکانات عمومی مختلف مشکلات بهداشت روان را کاهش می دهد و به دلیل وجود مشکلات بهداشت جسمی ، بیماری های مزمن در مناطقی که سلامت اجتماعی پایین تری دارند دیده می شود. همچنین احساس سلامت اجتماعی پایین با موضوعاتی نظیر احساس عدم امنیت ناشی از بار مالی و فقدان امنیت اجتماعی ترکیب شده و جمعیت را از نظر بهداشت روانی دچار مشکل می کند.

منابع

  راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.