مبانی نظری رفتار مصرف کننده |مطالعات ISI و علمی پژوهشی


در حال بارگذاری
۷ مهر ۱۳۹۹
ورد قابل ویرایش
1 صفحه
۳,۰۰۰ تومان
خرید

مبانی نظری رفتار مصرف کننده

مبانی نظری رفتار مصرف کننده |تاریخ انتشار | ساعت انتشار | تعداد صفحات : ۱ صفحه

مبانی نظری رفتار مصرف کننده در مطالعه یان و همکاران ۲۰۲۰

یان و همکاران در سال ۲۰۲۰ در نظریه خود اثبات کردند که رفتار مصرف کننده به قدرت خرید وی بستگی دارد. این محققین نظریه خود را در زنجیره تامین محصولات کشاورزی بررسی کردند. عملکرد سودمندی مصرف کنندگان به زنجیره تامین آنها بستگی داشت. زمانی زنجیره تامین به خوبی شکل می گرفت آنگاه مصرف کنندگان رفتار معقول تری را ارایه می دهند. به عبارتی زنجیره تامین با کفایت بالاتر می تواند قدرت بیشتری را در خصوص تصمیم گیری نهایی ارایه دهد. از سوی دیگر رفتار مصرف کننده براساس شاخص ضریب گریز از ریسک هم قابل بررسی است. معمولا ریسک بر رفتار مصرف کننده اثر دارد. برخی مولفه های دیگر نیز از دید این محققین بر رفتار مصرف کننده اثر داشتند. این مولفه ها عبارت بودند از:

۱-حساسیت محصول.

۲-تصمیم گیری غیرمتمرکز.

۳- تقسیم درآمد.

۴-قیمت عمده.

رفتار مصرف کننده در مطالعه تانگ و همکاران ۲۰۲۰

تانگ و همکاران در سال ۲۰۲۰ در نظریه خود در خصوص رفتار مصرف کننده اثبات کردند که قدرت خرید با رفتار مصرف کننده در ارتباط است.رفتار مصرف کننده معمولا تحت تاثیر قدرت خرید قرار دارد. این محققین نظریه خود را در بین کارگران مهاجر روستایی در چین بررسی کردند. این محققین نشان دادند که افزایش تقاضا معمولا بر رفتار مصرف کننده اثرگذار است. براساس عملکرد این محققین چهار نوع مصرف کننده قابل تشخیص است. این چهار نوع عبارت بودند از:

۱-محافظه کار.

۲-متعادل.

۳-ناامید.

۴-ماجراجو.

رفتارهای مختلف مصرفی معمولا براساس این چهار سبک شکل می گیرد. معمولا گروه مصرف کنندگان با توجه به سطح تحصیلات و همچنین قدرت خرید خود رفتار مصرف کنندگان متفاوتی نشان می دهند.

مبانی نظری رفتار مصرف کننده در مطالعه کیم و پارک ۲۰۲۰

کیم و پارک در سال ۲۰۲۰ در نظریه خود اثبات کرد که رفتار مصرف کننگان با توجه به ماهیت محصولات می تواند ریسک پذیر باشد. وی به بررسی مصرف کنندگانی پرداخت که با خرابی محصولات مواجه هستند. این محققین اثبات کردند زمانی خرابی محصولات رخ می دهد رفتار مصرف کنندگان به صورت انتقام جویانه شکل می گیرد. مصرف کنندگان در این حالت ناراضی هستند و غالبا با ناامیدی مواجه می شوند. براین اساس به دنبال تخریب برند مذکور خواهند بود. به عبارتی خرابی محصولات رفتار مصرف کنندگان را به سمت تخریب برند سوق می دهد. در واقع رفتار های انتقام جویانه مصرف کننده در پاسخ به عدم موفقیت در دریافت محصول از شرکت است. اگر شرکت ها بتوانند محصولات معیوب یا خراب را از مشتری گرفته و یا تعویض نمایند، این رفتار انتقام جویانه کاهش می یابد.

منابع

  راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.