مبانی نظری خودکارآمدی |مطالعات ISI و علمی پژوهشی


در حال بارگذاری
۱ مهر ۱۳۹۹
ورد قابل ویرایش
یک صفحه
282 بازدید
۲,۰۰۰ تومان
خرید

مبانی نظری خودکارآمدی

مبانی نظری خودکارآمدی — تاریخ انتشار ۱۳۹۹/۰۷/۰۱—– ساعت انتشار ۱۴:۵۶—— تعداد صفحات : ۱ صفحه

مبانی نظری خودکارآمدی در نظریه اندرتا و مک کی ۲۰۲۰

اندرتا و مک کی در سال ۲۰۲۰ موضوع خود کارآمدی را در مطالعه خود بررسی کردند. آنها اثبات کردند که خودکارآمدی با بهزیستی در ارتباط است و این ارتباط از نوع همبستگی بود. به عبارتی تغییرات موجود در خودکارآمدی با استفاده از بهزیستی روانشناختی قابل پیش بینی بود. این مطالعه خودکارآمدی را در سه بعد مورد بررسی قرار دادند. این سه بعد عبارت بودند از:

۱-حوزه تحصیلی.

۲-حوزه اجتماعی.

۳-حوزه عاطفی.

مطالعه این محققین استدلال کرد که در حوزه تحصیلی زمانی که بهزیستی روانشناختی در سطح بالاتری قرار دارد خودکارآمدی نیز در سطح خوبی قابل گزارشگیری است. همچنین در یک مطالعه میدانی زمانی که افراد از حوزه اجتماعی قوی تری برخوردار بودند معمولا خودکارآمدی بالاتری را گزارش می کردند و افرادی که از حوزه عاطفی قوی تری برخوردار بودند معمولا خودکارآمدی بهتری داشتند. نتایج مطالعه این محققین بر روی یک نمونه خوشه بندی شده نشان داد که هر سه حوزه تحصیلی و اجتماعی و عاطفی اثرات معنی دار را بر خودکارآمدی نشان دادند. نتایج مطالعه علی آنها بر خودکارآمدی نشان داد این متغیر قابل استناد است. استناد پذیری خودکارآمدی در توانایی تقویت بهزیستی روانشناختی بود.

مبانی نظری خودکارآمدی در نظریه اندرتا و مک کی ۲۰۲۰

هابرت و ژرودر در سال ۲۰۲۰ اثبات کردند که خودکارآمدی در زندگی فردی افراد اثرگذار بود. این محققین اثبات کردند که خودکارآمدی برای اثرگذاری به چند بعد وابستگی دارد. این ابعاد عبارت بودند از:

۱-دستیابی به شایستگی فردی.

۲-خودمختاری در زندگی فردی.

۳-کارآمدی به انجام وظایف فردی.

این محققین اثبات کردند که خودکارآمدی در زندگی فردی براساس یک استراتژی بلند مدت تعیین می شود، به صورتی که افراد با قدرت خودکارآمدی بالاتر معمولا خودمختاری بالاتری را تجربه می کنند و کارآمد تر هستند. این افراد هنگام مواجهه با مشکلات کمتر دچار استرس می شوند و کارایی بالاتری را نشان می دهند. این موضوع سبب می شود که ترجیحات فردی بهتر شده و فرد بتواند اقدامات بهتری را نسبت به مسایل کاری خود ارایه دهد. افرادی که خودکارآمدی بالاتری دارند، اغلب توانایی انتخاب بهتری ار ارایه می دهند و با افزایش سطح آسانی کار در ذهن کارایی بیشتری را نشان می دهند.

خودکارآمدی در نظریه رامیجان و همکاران ۲۰۲۰

رامیجان و همکاران در سال ۲۰۲۰ در نظریه خود در خصوص خودکارآمدی اثبات کردند که خودکاآمدی به روش های فرهنگی مدیریت وابسته است.خودکارآمدی در نهایت به کارایی بالاتر می انجامد. این کارایی از منظر عمومی و روابط بین فردی تحت تاثیر خودکارآمدی قرار دارد. در دیدگاه حرفه ای خودکارآمدی با سیاست ها و توسعه حرفه ای افراد ارتباط دارد. در این حالت افراد با خودکارآمدی بالاتر توانایی بهتری در درک ارتباطات بین فردی دارند.

منابع

  راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.