مبانی نظری تفکر استراتژیک |مطالعات ISI و علمی و پ


در حال بارگذاری
۶ مهر ۱۳۹۹
ورد قابل ویرایش
2.5 صفحه
754 بازدید
۵,۰۰۰ تومان
خرید

مبانی نظری تفکر استراتژیک

مبانی نظری تفکر استراتژیک | تاریخ به روز رسانی ۱۳۹۹/۰۸/۱۱| ساعت انتشار ۱۹:۲۰| تعداد صفحات : ۲.۵ صفحه

مبانی نظری تفکر استراتژیک در مطالعه کاظمی و همکاران ۲۰۱۶

کاظمی و همکاران در سال ۲۰۱۶ در نظریه خود در خصوص تفکر استراتژیک به دو موضوع تکیه کردند. این دو موضوع عبارت بودند از:

۱-جذابیت.

۲-تقویت مدیریت عملکرد سازمانی.

این محققین اثبات کردند که یک تفکر استراتژیک به اثربخشی و تقویت مدیریت عملکرد سازمانی وابسته است. اثربخشی این مدیریت باید در یک فرایند تجاری صورت گیرد. همچنین این محققین به توسعه محصول تکیه کردند. نظریه آنها این موضوع را بیان کرد که توسعه محصول جدید به عنوان یکی از شاخص های عملکرد برای سازمان مهم است. تفکر استراتژیک همچنین با نوآوری در ارتباط است. هر چه نوآوری محصولات بهتر باشد، آنگاه تفکر استراتژیک بهتر می باشد. چنین چارچوبی معمولا برای یک مدیر استراتژی بسیار ضروری است. استراتژی های شرکتی و نوآوری محصول معمولا به صورت توامان بر تفکر استراتژیک اثرگذار هستند. این محققین استدلال کردند که برای ایجاد یک تفکر استراتژیک چند عنصر ضروری است. این عناصر عبارتند از:

۱-همکاری.

۲-درگیری اولیه مشتری.

۳-ارزش مشتری.

۴-نوآوری محصول.

۵-ایده پردازی.

مبانی نظری تفکر استراتژیک در مطالعه تامپی و همکاران ۲۰۲۰

تامپی و همکاران در سال ۲۰۲۰ در نظریه خود در خصوص تفکر استراتژیک به استراتژِ واحد در قبال سن افراد اشاره کرد. وی استدلال کرد که یک تفکر برای آنکه بتواند به کار گرفته شود باید همه موارد مربوط به بهداشت روان را برای افراد در نظر بگیرد. جامعه مورد بررسی این محققین افراد سالمند بود. مواردی که در این حالت باید برای بهداشت روان در نظر گرفته شوند شامل چند دسته است. این دسته ها عبارتند از:

۱-همکاری.

۲-طرفداری.

۳-فراگیری.

۴-هدف عالی

معمولا توجه به این عملگرها سبب می شود که بازگشت سرمایه و توسعه نیروی کار به خوبی صورت گیرد. تعهد در این حالت سبب تامین نیازهای اعصا و گسترش دامنه فعالیت می شود.

تفکر استراتژیک در مطالعه کاظمی و همکاران ۲۰۱۶

کاظمی و همکاران در سال ۲۰۱۶ در نظریه خود در خصوص تفکر استراتژیک به رویکردهای تاکتیکی اشاره کرد. این محققین اثبات کردند که تفکر استراتژیک تحت حمایت از منافع شرکتی قرار دارد. تفکر استراتژیک با موضوعات دیگر مانند رهبری تحول گرا در ارتباط است. تفکر استراتژیک معمولا با میزان توانایی شرکت در مهار پتانسیل یک ایده جدید محصول نیز مرتبط است. مکانیزمی که در این حالت شرکت ها انتخاب می کنند ارایه یک راه حل سریع برای بهبود اثربخشی شرکتی است. استراتژی شرکتی در این حالت یک فرایند تولید ایده و محصول می باشد. محصول جدید می تواند هماهنگی و اثربخشی کامل را ایجاد نماید. تفکر استراتژیک در این حالت فرایند تولید ایده را بهبود و سرعت آن را بیشتر می کند.

تفکر استراتژیک در مطالعه شیروانی و شجاعی ۲۰۱۱

شیروانی و شجاعی در سال ۲۰۱۱ در نظریه خود تفکر استراتژیک را تحت تاثیر مدیریت و تفاوت های سازمانی می دانستند. از نظر آنها تفکر ساتراتژیک تحت اثیر نقش قدرت، سیاست ها و همچنین میزان توجه به تغییر در سازمان تشکیل می شود. اهمیت تغییر و تجارب مختلف در سازمان معمولا سطح تفکر استراتژیک را تعیین می کند. تفکر استراتژیک در این حالت نقش ویژه ای بازی می کند. تفکر استراتژیک معمولا تحت تاثیر فرایند فرهنگ سازمانی قرار دارد. تفکر استراتژیک با آموزش های رسمی و فعالیت های توسعه ای ارایه شده در سازمان نیز ارتباط دارد. معمولا تحت تاثیر نقش رهبران در یک سازمان تفکر استراتژیک تغییر می کند. به گونه ای که با تقویت نقش رهبران در سازمان می توان سطح بالاتری از تفکر استراتژیک را در سازمان مشاهده کرد.

تجارب مختلف کاری می تواند به منظور توسعه توانایی تفکر استراتژیک نقش ویژه ای داشته باشد. در میان عوامل مختلف سازمانی ، فرهنگ سازمانی می تواند نقشی حیاتی در محدود کردن یا گسترش تفکر استراتژیک بازی کند. در این دیدگاه رهبران افرادی هستند که نقش مهمی در زمینه فرهنگ و روند تفکر استراتژیک بازی می کنند. آن­ها می توانند رابطه بین فرهنگ سازمانی و فرایند تفکر استراتژیک را به حداکثر برسانند. فعالیت های مرتبط با فرهنگ سازمانی می توانند مهارت رهبران را برای افزایش توانایی تفکر استراتژیک کارکنان خود افزایش دهند.

تفکر استراتژیک در مطالعه گالابرس و کوستا در سال ۲۰۱۵

گالابرس و کوستا در سال ۲۰۱۵ در نظریه خود اثبات کردند که تفکر استراتژیک به رهبری در سازمان وابسته است. تفکر استراتژیک رهبران سبب ایجاد فرایندهای ذهنی نوآور در یک تجارت می شود. نوآوری در تجارت با استفاده از ایجاد یک مسیر تفکر استراتژیک امکان پذیر است. زمانی که سازمان ها مسیر تفکر استراتژیک را خلق می کنند، در نهایت به نوآوری می رسند. این نوآوری در کارکرد سازمان ها موثر است. تفکر استراتژیک در سازمان ها معمولا ترکیبی از عقلانیت و بینش درست به مساله است. نوآوری به وجود آمده از تفکر استراتژیک معمولا سطح شهود و نوآوری را در سازمان افزایش می دهد. تفکر استراتژیک معمولا فرایند های شناختی را در سازمان افزایش می دهد. این فرایندها با فرایندهای ساخت استراتژی ترکیب می شوند، و یک تفکر کاملا در سازمان خلق می کنند.

سیلوا و موسوی دیان در سال ۲۰۱۵ در نظریه خود اثبات کردند که تفکر استراتژیک با نفش آفرینی در ارتباط است. گسترش درک از نوع رفتار هدف در یک سازمان معمولا بر تفکر استراتژیک اثرگذار بود. همچنین سیستم های اطلاعاتی استراتژیک نیز تحت تاثیر تفکر استراتژیک بودند. زمانی که سازمان بر تفکر استراتژیک تمرکز می کند، چند عنصر تحت تاثیر قرار می گیرند. این عناصر عبارتند از:

۱-درونی سازی باورها.

۲-راهبردهای سازمانی.

۳-تفسیر از عملکرد سازمان.

۴-پیامد اقدامات سازمانی.

۵-سیستم های اطلاعات سازمان.

 

منابع

  راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.