کنترل سازمانی | مبانی نظری و ادبیات تحقیق


در حال بارگذاری
۸ بهمن ۱۳۹۹
ورد قابل ویرایش
1
۲,۹۰۰ تومان
خرید

کنترل سازمانی

کنترل سازمانی یکی از شاخص های مهم سازمان برای بررسی عملکرد محصول است. سازوکارهای این مفهوم معمولا به بهبود توسعه محصول منجر می شود. این مفهوم در صورتی که با نوآوری همراه می شود، قدرت بیشتری دارد. کنترل سازمانی معمولا شکاف مرتبط با اثرات متقابل تولید محصول بر عملکرد را کاهش می دهد. زمانی  سازمانی سطح خوبی از کنترل سازمانی را دارد می توان دید که توسعه محصول جدید نیز در آن با سرعت انجام می شود. سازمان ها همچنین از این مفهوم برای بهبود عملکرد پروژه نیز استفاده می نمایند. در عملکرد پروژه های مرتبط با توسعه محصول، شیوه کنترل سازمانی موضوعی مهم است(لو و همکاران، ۲۰۱۷)

کنترل سازمانی دارای چند بعد است که عبارتند از:

۱-زمان بندی.

۲-گام به گام اجرا کردن پروژه.

۳-تعیین توالی ابتکارات.

زمان بندی به معنی بررسی زمان اجرای پروژه می باشد که باید ابتدا، انتها و فرایند آن براساس طبقه های زمانی تقسیم بندی شود. تعیین گام به گام اجرا کردن پروژه به این معنی است که پروژه ها دارای گام های مشخصی برای اجرا باشند، درهر گام بخشی از پروژه اجرا خواهد شد. تعیین توالی ابتکارات به این معنی است که سازمان برای پروژه ثبت شده خود به ترتیب نوع فناوری های و نوآوری مورد نیاز را تعیین نماید و براساس آن اقدام به اجرای گام های پروژه نماید(آگاندال و نیلسون، ۲۰۱۹).

کنترل سازمانی مناسب

وجود این مفهوم در سازمان معمولا سطوح انگیزه های کارکنان را تقویت می کند. معمولا سازمان هایی که تمایل به ایجاد یک روند پایدار در مدیریت منابع انسانی خود دارند. سعی می کنند یک ساز و کاری را برای این مفهوم ایجاد نمایند. این حالت سعی می کند علاوه بر ایجاد یک کنترل نسبی بر روی کارکنان حس آزادی آنها در محیط کار را نیز حفظ نماید. چرا که تجربه مطالعات نشان داده است.

افرادی که حس کنترل زیادی را از طرف سازمان بر روی خود حس کنند معمولا انگیزه های پایین تری را نسبت به افراد با آزادی عمل بیشتر نشان می دهند. در این نوع از سازمان ها انگیزه کلمه کلیدی برای بهبود عملکرد کارکنان است.  در این حالت کنترل سازمانی در جهتی صورت می گیرد که انگیزه کارکنان حفظ گردد. عضویت در یک سازمان با ثبات می تواند هم احساس کنترل مناسب و هم انگیزه کافی را برای کارکنان ایجاد نماید(پرادفوت و کای، ۲۰۱۸).

علاوه براین این مفهوم به عنوان یکی از مولفه های مرتبط با عملکرد برون سپاری مطرح می شود. برای برون سپاری در سازمان ها مهمترین عامل کارایی و همچنین کنترل فرایند است. تحویل فرایند در این موضوع زمانی است که تحویل کالا یا خدمات صورت می گیرد. این دو گزینه نشان دهنده میزان کنترل بر پروژه ها و یا خدماتی است که در بخش های بیرون از سازمان انجام می شود. کنترل سازمانی معمولا در این حالت شامل کنترل بر نوآوری های ایجاد شده در خدمات و کالای برون سپاری شده می باشد. این مولفه اجتماعی آن بر فرایند تولید کالا و خدمات و همچنین کنترل بر فرایندهای موثری دارد که شرکت های خارج از سازمان برای انجام عملیاتی درون سازمانی استفاده می کنند(کانگ و همکاران، ۲۰۱۴)

مطالعه جلینگ و استارو

جلینگ و استاروس (۲۰۱۸) بیان می دارند که این متغیر تأثیر قابل توجهی بر سازمانهای  می گذارد و سازماندهی شرکت را تقویت می کند. این متغیر امکانات افزایش کارایی سازمانی را تقویت می کند. همچنین وجود این متغیر سبب برون سپاری و اتوماسیون بهتر در سازمان می شود. این مفهوم سبب ایجاد دانش و خلاقیت کلی می شود. متغیر مورد تعریف فرآیندهای موجود در سازمان را تقویت می کند. زمانی سازمان بر منابع داخلی خود تسلط دارند، آنگاه می توانند عملکرد بین فردی را بهبود دهد. این مفهوم به چالش کشیدن سازمان ها برای مشاغل پیچیده و غیر معمول می باشد.

کنترل سازمانی به عنوان یک مکانیزم

این متغیر شامل مکانیزم هایی است که سبب اجرای صحیح برنامه های استراتژیک در سازمان شود. این کنترل باید به گونه ای باشد که سازمان در هر مرحله بتواند یک ارزیابی دقیق از فعالیت خود ارایه دهد. سیستم های کنترل سازمان باید بتوانند انحراف کارکنان از اهداف سازمان را شنان دهد. همچنین این رویکرد باید بتواند معیارهایی را برای رفع این انحراف پیشنهاد کند.

این متغیر به معنی اقدام به تنظیم عملیات براساس استانداردهای از قبل تعیین شده است. این استانداردها باید بر مبنای اطلاعات مدیران سازمان ایجاد شود.  همچنین به معنی ادراک ذهنی کارمند از درجه تنظیم رفتارش در سازمان می باشد. در واقع این مفهوم  با ارزیابی دقیق طرح ها، فعالیت ها و نتایج اطلاعات کافی برای اقدامات آینده را فراهم می کند. از سوی دیگر پشتیبانی فهم در سازمان و بازار به ایجاد یک اقدام مشارکتی کمک می کند. اقدامات مشارکت جویانه در این حالت بر محیط درونی و بیرونی سازمان اثرگذار خواهند بود(محمدی مقدم و همکاران، ۱۳۹۴).

 

منابع

  راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.