مفهوم چابکی سازمانی |مطالعات ISI و علمی و پژوهشی


در حال بارگذاری
۲۷ شهریور ۱۳۹۹
ورد قابل ویرایش
یک صفحه
۳,۰۰۰ تومان
خرید

مفهوم چابکی سازمانی

مفهوم چابکی سازمانی– ۱۳۹۹/۰۶/۲۷–۱۶:۳۷

به­ طورکلی تعاریف زیادی از چابکی سازمانی وجود دارد. بااین‌وجود همه این تعاریف بر سرعت و انعطاف­پذیری به­عنوان دو عامل کلیدی جهت رسیدن به چابکی تأکید می­کنند. به دلیل این­که چابکی مفهوم نسبتاً جدیدی است. تعریف مشترک از این مفهوم که موردپذیرش همگان باشد وجود ندارد. چابکی سازمان مانند هر مفهوم فراگیر دیگر نمی­تواند یک تعریف خاص داشته باشد(ابیلی و همکاران، ۱۳۹۴). مفهوم چابکی سازمانی به معنی داشتن توانایی تطبیق و پاسخ­گویی نسبت به تغییرات پیش­رو در محیط می­باشد(ابیلی و همکاران، ۱۳۹۴).

چابکی به معنای توانایی پاسخ­گویی و واکنش سریع و موفقیت­آمیز به تغییرات محیطی است. چابکی در آغوش گیرنده تغییرات تهاجمی و رشدگرا است. این تغییرات محیطی می­تواند تغییرات تکنولوژیک و کاری یا تغییر نیاز مشتری باشد. سازمان­های چابک نه­تنها باید پاسخ­گوی تغییرات موجود باشند. بلکه با یک آرایش­بندی مناسب قادر به کسب مزایای رقابتی نیز باشند(سلطانی و همکاران، ۱۳۹۴)

چابکی سازمان به عنوان عنصر ایجاد احساس و ادراک

چابکی به معنای توانایی هر سازمان در احساس، ادراک و پیش­بینی تغییرات موجود در محیط کسب­وکار است. چابکی یک شرکت عبارت است از توانایی و قابلیت انجام عملیات سودآور در محیط رقابتی سرشار از فرصت­های مستمر و متغیر. چابکی مستلزم واکنش سریع و اثربخش به نیازهای بازار است(مولوی و همکاران، ۱۳۹۱).

چابکی سازمانی به­عنوان پارادایم جدید جهت مهندسی سازمان­ها و بنگاه­های رقابتی به کار می رود. سازمان چابک برای یادگیری مسائل نوین که باعث بهبود بهره­گیری از فرصت­های جدید می­شود، نیاز دارد. اساس و بنیان سازمان چابک، یکپارچه­سازی سیستم- فن­آوری اطلاعات است. در این حالت کارکنان، فرایندهای تجاری و تجهیزات، درون یک تشکیلات هماهنگ و انعطاف­پذیر، جهت پاسخ­گویی سریع به اتفاقات و تغییرات محیط عمل می کنند. بنابراین از چابکی به­عنوان پارادایم تجاری قرن بیست­ویکم نام برده شده است. چابکی به­عنوان یک استراتژی موفقیت­آمیز و برنده، در دوران کنونی مطرح می­باشد(صادقیان و همکاران، ۱۳۹۱).

چابکی بارزترین ویژگی برای کسب توانایی

چابکی سازمانی، بارزترین ویژگی برای کسب توانایی تغییر فرایندها و مدل­های کسب‌وکار است. در سازمان­ها عوامل زیادی ممکن است به بسترسازی چابکی کمک نمایند. مدیریت دانش و هوش سازمانی از مهم­ترین عواملی هستند که می­توانند باعث چابکی در سازمان شوند. بالطبع هر سازمانی به­منظور اینکه پاسخ­گوی نیازهای کارکنان و جامعه باشد ملزم است خود را با شرایط جدید وفق دهد. چابکی ازجمله ابزارهایی است که سازمان به‌وسیله آن می­تواند برای مواجهه با محیط بی­ثبات و غیرقابل­پیش­بینی از آن استفاده کند(ابیلی و همکاران، ۱۳۹۴).

هدف بررسی چابکی سازمانی این است که بر اساس محرک­های چابکی، قابلیت­های موردنیاز سازمان، جهت پاسخگویی به تغییرات شناسایی شوند(اسماعیلیان و مولوی، ۱۳۹۳). برای چابکی‌ سازمانی‌، محرک‌ها، توانمندی‌ها و توانمندسازهایی در نظر گرفته می‌شود. شناخت عواملی که سازمان را جهت کسب‌ چابکی‌ توانمند‌ می‌کند‌، کمک‌ شایانی‌ به سازمان‌ها به‌منظور دستیابی به توانایی کسب اطلاعات لازم جهت تصمیم‌گیری مدیریت می‌کند. (یعقوبی و همکاران، ۱۳۹۱).

منابع

  راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.