مبانی نظری یادگیری الکترونیک | مطالعات ISI


در حال بارگذاری
۱۱ آبان ۱۴۰۰
ورد قابل ویرایش
7 صفحه
323 بازدید
۱۵,۰۰۰ تومان
خرید

مبانی نظری یادگیری الکترونیک

مبانی نظری یادگیری الکترونیک | تعداد صفحات : ۷ صفحه

مفهوم یادگیری الکترونیک

اصطلاح یادگیری الکترونیک را اولین بار کراس وضع کرد و به انواع آموزش هایی اشاره دارد که از فناوری های اینترنت و اینترانت برای یادگیری استفاده می کنند. مایر  به تعریف مفهومی از یادگیری الکترونیک پرداخته است و آن را یادگیری فعال و هوشمندی می داند که ضمن تحول در فرآیند یاددهی- یادگیری، در گسترش و تعمیق و پایدار ساختن فرهنگ فناوری اطلاعات و ارتباطات نقش اساسی و محوری خواهد داشت. یادگیری الکترونیک یک مدل یادگیرنده محور است که یادگیرندگان را برای یافتن اطلاعات در زمان مطلوب و با سرعت شخصی کمک می¬کند.

یادگیری الکترونیک به عنوان یک راهبرد با تنوع فزاینده ای از کاربرد در حوزه های مختلف از جمله مراکز آموزشی در تمام سطوح، محل کار و خانه شناخته شده است . تکنولوژی، محتوا، نوع تعامل، مدل یادگیری و کنترل یادگیری، پنج تفاوت واضح بین محیط یادگیری الکترونیک و سنتی است. به طوری که از جمله ویژگی های یادگیری الکترونیک این است که خلاقیت و نوآوری را تشویق کرده و امکان تبادل اطلاعات با سایر یادگیرندگان و افراد اجتماع را فراهم خواهد کرد. نحوه آموزش به مراتب از آموزش در کلاس های سنتی جذاب تر است و امکان ارائه دروس در محیط چندرسانه ای، کیفیت محتوا را به طور جدی افزایش می دهد (یوسفی روشن و دیمه ور،۱۳۹۹: ۳۷).

ادامه در حدود ۵ صفحه در فایل اصلی

مبانی نظری یادگیری الکترونیک

کینار و همکاران (۲۰۲۱) اثبات کردند که یادگیری الکترونیک می تواند فعالیت های آموزشی را تسریع نماید. این نوع یادگیری بر محیط های آموزشی اثرگذار است. با ایجاد یادگیری الکترونیک، محیط های آموزشی موثر تر واقع می شوند. این نوع یادگیری در روند آموزش تسهیل ایجاد می کند. همچنین آمادگی مدرسین را نیز تقویت می کند. این مطالعه همچنین براساس آموزش آنلاین شکل می گیرد. نتایج نشان می دهد که یادگیری الکترونیک در نهایت سبب بهبود آموزش های مبتنی بر اینتنرت می شود. همچنین این نوع یادگیری تحت تاثیر چند مولفه قرار دارد. این مولفه ها عبارتند از:

۱-جنسیت.

۲-رشته آموزشی.

۳-نوع محل آموزش.

۴-تجربه حرفه ای مدرسین.

۵- سطح تدریس.

۶-تجربه آموزش.

براساس این مطالعه جنسیت می تواند بر سطح یادگیری الکترونیک اثرگذار باشد. همچنین رشته آموزشی نیز بر یادگیری الکترونیک اثرگذار خواهد بود. نوع محل آموزش نیز می تواند بر یادگیری الکترونیک اثرگذار باشد. همچنین تجربه حرفه ای مدرسین می تواند گزینه مناسبی برابری یادگیری الکترونیک باشد. از سوی دیگر سطح تدریس ارایه شده بر آن اثرگذار می باشد. همچنین تجربه آموزش می تواند از گزینه های مرتبط با یادگیری به صورت الکترونیک باشد.

ادامه

لوئی (۲۰۲۱) در مطالعه خود اثبات کردند که یادگیری الکترونیک چالش های مرتبط با آموزش در شرایط خاص را کاهش داده است. یادگیری الکترونیک می تواند سبب بهبود آموزش و پشتیبانی از آن شود. یادگیری الکترونیک نظم، مزایا و معایب یادگیری سنتی را ندارد. همچنین از منظر مدرسین آموزش دهنده یک روش انعطاف پذیر می باشد. در صورتی که زیرساخت فناوری اطلاعات و ارتباطات مناسب باشد می تواند سبب بهبود شرایط آموزش الکترونیک شود.

همچنین این سیستم از طریق مدیریت یادگیری می تواند از گزینه های مطرح در خصوص آموزش باشد. یادگیری الکترونیک در این حالت می تواند ترجیحات آینده بازار آموزش را تغییر دهد.  این نوع یادگیری معمولا تحت تاثیر زیرساختارها قرار دهد. زیرساختارها از گزینه های مطرح برای یادگیری الکترونیک است. اگر شرکت ها بتوانند زیرساخت های مناسب را تهیه نمایند. آنها می توانند ازگزینه های آموزش الکترونیک استفاده نمایند.

ادامه

حوقی و همکاران (۲۰۲۱) اثبات کردند که یادگیری الکترونیک تحت تاثیر منطقه مسکونی، سال تحصیلی و همچنین محل اقامت فعلی قرار دارد. همچنین دسترسی به اینترنت پرسرعت نشان دهنده الگوی مرتبط با یادگیری الکترونیک می باشد. همچنین سطح اضطراب افراد بر یادگیری الکترونیک اثرگذار می باشد. علاوه بر این یادگیری الکترونیک تحت تاثیر منابع یادگیری قرار دارد. در صورتی که پلتفرم های آموزشی فراهم نباشد یادگیری الکترونیک به تاخیر خواهد افتاد. همچنین یادگیری الکترونیک گزینه بسیار مهمی برای یاددهی دانش آموزان می باشد.

منابع

مبانی نظری

  راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.