مبانی نظری ارزش ویژه برند |مطالعات ISI و علمی پژوهشی


در حال بارگذاری
تاریخ انتشار
۴ مهر ۱۳۹۹
نوع فایل
ورد قابل ویرایش
حجم فایل
تعداد صفحات
2.5 صفحه
تعداد بازدید
1122 بازدید
۴,۹۰۰ تومان

مبانی نظری ارزش ویژه برند

مبانی نظری ارزش ویژه برند— تاریخ انتشار ۱۳۹۹/۰۸/۰۶— ساعت ۰۸:۳۶—- تعداد صفحات: ۲.۵ صفحه

مبانی نظری ارزش ویژه برند براساس مطالعه لئو و همکاران ۲۰۲۰

لئو و همکاران در سال ۲۰۲۰ در نظریه خود اثبات کرد که ارزش ویژه برند یک رابطه قوی با استراتژی های شرکت دارد. وی مدل خود را در خصوص شرکت های هتلداری امتحان کرد. نظریه حاضل از تایید فرضیه های این محقق نشان داد که مصرف کننده تعیین کننده ارزش ویژه برند است. ارزش ویژه برند از دو جنبه دارای اهمیت است. این دو جنبه عبارتند از:

۱-اهمیت در ایجاد برند.

۲-مزیت رقابتی پایدار.

در نظریه این محققین اثبات شد که نیازهای کاربردی در کنار الگویهای نمادین و لذت جویانه معمولا تعیین کننده سطح ارزش ویژه برند هستند. این محققین اثبات کردند که اثرات واسطه ای ارزش احساسی مشتری را تحت تاثیر قرار می دهد و این ارزش احساسی نشان دهنده ارزش ویژه برند بود. ارزش ویژه برند به صورت مولفه های زیر نشان داده می شود:

۱-ارزش های احساسی.

۲-ارزش های عملکردی.

۳-ارزش های نمادین.

۵- ارزش های لذت جویانه.

مبانی نظری ارزش ویژه برند براساس مطالعه دیلمپری و همکاران ۲۰۲۰

دیلمپری و همکاران در سال ۲۰۲۰ در نظریه خود اثبات کردند که طراحی و بازاریابی جهانی می تواند سطوح ارزش ویژه برند را تغییر دهد. ارزش ویژه برند می تواند بازاریابی محصولات را بهبود دهد. ارزش ویژه برند براساس برخی مولفه ها قابل بررسی است. این مولفه ها عبارتند از:

۱- مارک تجاری.

۲-بازاریابی.

۳-طراحی و توسعه.

این محققین استدلال کردند که اگر شرکت های خرده فروشی، بتوانند ارزش ویژه برند خود را تقویت نمایند، آنگاه می توانند بهترین گزینه از محصولات را در اختیار مشتری قرار داده و مزیت رقابتی مبتنی بر نوآوری را ایجاد نمایند.

مبانی نظری ارزش ویژه برند براساس مطالعه جنید و همکاران ۲۰۲۰

جنید و همکاران در سال ۲۰۲۰ در نظریه خود اثبات کردند که ارزش ویژه برند براساس خدمات مشترک به مشتریان ایجاد می شود. زمانی که مشتریان خدمات مناسبی را دریافت می کنند، آنگاه ارزش ویژه برند بالاتری را به دست خواهند آورد. ارزش ویژه برند در این حالت نشان دهنده توانایی شرکت در ارایه خدمات و همچنین افزایش ارزش افزوده بود. به عبارتی ارزش ویژه برند به ارزش ادراک شده و رفتار مسئولانه نسبت به محصولات منجر می شود. علاوه بر این ارزش ویژه برند سبب ارزش درک شده و مشارکت می شود. این ارزش همه ابعاد رفاه را در بر می گیرد و بر درک خود از روابط مرتبط می شود.

لورریو و همکاران در سال ۲۰۲۰ در نظریه خود در خصوص ارزش ویژه برند ارایه دادند که مصرف کنندگان به برند محصولات اعتقاد دارند. برند محصولات ممکن است در نقش خودپنداره برای مصرف کنندگان ایجاد اثرگذار نماید. در این حالت ایجاد اثرگذاری مرتبط با ارزش ویژه برند به میزان توانایی ارزش های فردی باز می گردد. ارزش ویژه برند همچنین نشان دهنده توانایی برند در خلق بهترین عملکرد مرتبط می شود. ارزش ویژه برند از نظر این محققین در چند بعد قابل بررسی بود:

۱-خودپنداره.

۲-ارزش های لوکس فردی.

۳-مشهور بودن برند.

۳-خواسته های از برند.

مبانی نظری ارزش ویژه برند براساس مطالعه گوپتا  همکاران ۲۰۲۰

گوپتا و همکاران در سال ۲۰۲۰ در نظریه خود اثبات کرد که نقش ارزش برند در پیشبرد رقابت اثرگذار است. از منظر بازاریابی و جهت گیری استراتژیک ارزش برند دارای مزیت بالایی است. شرکت ها معمولا از ارزش برند برای معرفی کیفیت خدمات خود بهره می برند. جریان های بازاریابی و مدیریت همچنین به ارزش برند وابسته است. این مطالعه نشان داد که جهت گیری بازار و جهت گیری استراتژیک معمولا بر ارزش برند اثرگذار هستند.

هی و کالدر در سال ۲۰۲۰ در نظریه خود در خصوص ارزش برند به عملکرد مالی اشاره کرد. این محققین اثبات کردند که بهبود عملکرد مالی با رشد سازمانی همراه است. رشد سازمانی عنصر مهمی در ایجاد ارزش برند محسوب می شود. بنابراین شرکت هایی که ارزش برند بالایی دارند، معمولا رشد سازمانی بالایی را گزارش می کنند. همچنین هزینه ها بر شکل گیری سرمایه گذاری نامشهود اثرگذار است. سرمایه گذاری نامشهود به صورت یک متغیر میانجی در نهایت سبب بهبود رشد سازمانی می شود. به عبارتی می توان گفت که ارزش مالی معمولا در تعیین ارزش برند اثرگذار بود.

مبانی نظری ارزش ویژه برند براساس مطالعه بانک و همکاران ۲۰۲۰

بانک و همکاران در سال ۲۰۲۰ در نظریه خود اثبات کرد که مدل های قیمتگذاری بر ارزش برند اثرگذار است. این مطالعه اثبات کرد که برندها با ارزش زیاد معمولا می توانند سطح بهتری از فروش را ایجاد کنند. همچنین مدل قیمت گذاری دارایی ها معمولا برندهای با ارزش را گران تر محاسبه می کنند.

جونید و همکاران در سال ۲۰۲۰ در نظریه خود اثبات کردند که ارزش ویژه برند در فرآیند ایجاد خدمات اثرگذار هستند. مشارکت و ارزش ادراک شده معمولا به عنوان دو عنصر اثرگذار در ارزش ویژه برند محسوب می شوند. ارزش ادراک شده واسطه روابط جستجوی اطلاعات است. در این حالت رفتار مسئولانه و تعامل شخصی با عشق به برند سازنده ارزش ویژه برند هستند. همچنین برخی مولفه های دیگر بر ارزش برند اثرگذار هستند که عبارتند از:

۱-عشق به نام تجاری.

۲-رفتار مسئولانه شرکت نسبت به مشتری.

۳-ارزش درک شده فردی.

منابع

  راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.